Zimní zahrady zvětší obytný prostor o ideální místo pro relaxaci

Zimní zahrada se může stát krásným a příjemným zákoutím vašeho domova, které vám umožní být v kontaktu s přírodou po celý rok.  V chráněném a příjemném prostředí, kde nefouká, nepadá déšť, nesněží a je taková teplota, kterou chcete vy sami, se budete cítit jako doma a přitom se přesto nacházet v kontaktu s přírodním prostředím.

Zde si můžete vychutnat volné chvíle s rodinou, číst si, odpočívat, pracovat, či si dát šálek dobré kávy s přáteli.

Zřízením zimní zahrady nejen zvětšíte obytný prostor vašeho domova, ale zároveň bydlení zútulníte a také jej výrazně prosvětlíte. V rámci své zimní zahrady můžete pěstovat zelené rostliny po celý rok, neboť zde budou mít dostatek světla i tepla.

Historie vzniku zimních zahrad sahá do sedmnáctého století, zcela původně šlo o zděné budovy, ve kterých se topilo, a šlechta je užívala k pěstování citrusových plodin, vžil se pro ně rovněž název oranžérie. Pro svoji nákladnost se staly symbolem bohatství a luxusu. Móda „obytných skleníků“ se rychle rozrostla. Staly se důležitou součástí paláců, zámků i domů bohatých měšťanů.

I v dnešní době není pořízení zimní zahrady právě levnou investicí, proto byste její plánování i budování neměli podcenit a svěřit ji do rukou zkušených profesionálů. Přesto, že se jedná o nákladnější stavební záležitost, obliba zimních zahrad u nás stále stoupá. Zimní zahrady jsou krásné, ale přeci jen náročné stavby. Je třeba počítat s tím, že na stavbu ze skla působí sluneční teplo a mrazy o poznání více, než na samotnou stavbu domu. Způsob jejího využití je tedy dobré mít pečlivě promyšlený.

Užívání zimní zahrady by mělo být pohodlné. Celoročně by v ní měla být příjemná teplota. Nemělo by v ní být v létě přílišné horko a v zimních měsících naopak chladno. Dobře postavená zimní zahrada by se neměla rosit. Zimní zahrada je přechodem mezi vnitřním interiérovým prostorem a venkovním prostředím, čemuž odpovídají i podlahové krytiny, které se v těchto případech nejčastěji používají. Jedná se zejména o keramickou dlažbu, přírodní kámen či dřevěnou podlahu

Praktické rady před zahájením stavby zimní zahrady

 • navštivte stavební úřad a vyžádejte si povolení
 • vyberte si spolehlivou a prověřenou firmu, která zajistí celou stavbu Vaší zimní zahrady, stavba svépomocí se u zimních zahrad nedoporučuje. Jedná se o stavbu natolik technicky náročnou, že si k jejímu pořízení skutečně raději pozvěte odborníky
 • uzavřete smlouvu o dílo, bez smlouvy nikdy nezačínejte stavět
 • smlouva se uzavírá písemně a měla by obsahovat: popis předmětu díla a rozsah, odhadem nebo rozpočtem stanovenou cenu, případně pevně stanovenou cenu, informaci o jakosti provedení díla a termín pro zhotovení

Na co myslet, než si pořídíte zimní zahradu

Tvarů a množství zimních zahrad je nepřeberné množství. Dobře si promyslete, která je ta pravá právě pro vás, tak aby splňovala vaše estetické představy i představy o jejím účelu a ladila se zbytkem obydlí nejen zvenčí, ale i zevnitř. Promyslete tvar a velikost zahrady tak, aby byla elegantní a atraktivní zvenku a účelná a příjemná uvnitř. Všeobecně platí, že minimální velikost zimní zahrady by měla být 10 m2 až 15 m2 a její hloubka 2 až 3 metry. Zvažte rovněž vybavení interiéru, druhy a velikost rostlin v ní umístěných, zda bude přístupná pouze z jedné místnosti, či přístupná z více místností.

O volbě materiálů rozhoduje zvolený účel zimní zahrady. Dle těchto rozhodnutí se nadále volí také tepelná izolace, vytápění, větrání a stínění zimní zahrady. Stínění je velmi důležitou součástí této stavby, neboť zimní zahrady, které jsou orientovány na jih nebo na západ se mnohdy bez stínění stávají v teplejších měsících roku poměrně neobyvatelnými.

Zimní zahrada není výkladní skříň. Váš komfort při odpočinku v zimní zahradě by mohlo ohrozit, pokud je zahrada vystavena pohledům kolemjdoucích. Je-li to tedy možné, volte raději orientaci zahrady tak, aby byla více skryta, otočena do vnitřní zahrady domu nebo alespoň částečně orientována tím směrem, kam do ní z ulice není vidět. Pokud toto není možné, využijte pro zvýšení komfortu a soukromí zelený přírodní plot. Ve večerních hodinách, kdy v zahradě svítí umělé osvětlení, pak rolety.

Druhy zimních zahrad dle účelu

Stavba a vybavení zimní zahrady odpovídají účelu, pro jaké je dle majitele zvolena. Některé zimní zahrady mohou být čistě obytné. Slouží potom jako odpočinkové místnosti s výhledem do zahrady, jakožto ateliér nebo příjemná pracovna v kontaktu s přírodou. Jiné zimní zahrady mohou být určeny čistě pro pěstování rostlin, bylin nebo dokonce i zeleniny. Častými obyvateli zimních zahrad bývají kaktusy, kterým se v zimních zahradách dobře daří, vyhovuje jim odvětrávání střechou. Nejčastější jsou zahrady, ve kterých se kombinuje obývání prostoru i pěstování rostlin nebo plodin. Konstrukce bývá nejčastěji dřevěná nebo hliníková.

Orientace zimní zahrady dle světových stran

Jižní strana

Výhodou je dostatek slunečního svitu, část energie na vytápění tu nahradí slunce. Nevýhodou je akumulace tepla, která může znemožňovat pobyt některým druhům rostlin, z důvodu vysokých teplot je také nutné ji v letních měsících stínit a větrat. Chcete-li mít zimní zahradu orientovanou na jih, pak musíte zajistit její dokonalé odvětrání i zastínění.

Severní strana

Zimní zahrady orientované na sever jsou nejchladnějším typem zahrad. Výhodou je, že takto orientovaná zimní zahrada zabrání ochlazování domu proti severozápadním větrům.

Východní strana

V zimní zahradě orientované na východ si můžete užít příjemné snídaně za svitu vycházejícího slunce. Umožňuje zachovávat v zahradě vyrovnané mikroklima.

Západní strana

Stejně jako při orientaci zimní zahrady na východní stranu, je možné v ní udržovat vyrovnané mikroklima. Je vhodná především pro podvečerní posezení.

Izolace zimní zahrady

Dobrá izolace zimní zahrady je naprosto nezbytná. Pouze jednoduchá skla v tomto případě nedostačují, volte tedy skla dvojitá, možné je využít i skla trojitá, plněná inertním plynem. Správně zvolená izolační skla Vás ochrání před chladem v průběhu zimních měsíců, ale v létě rovněž před přehřátím. Zároveň jsou bariérou proti hluku přicházejícímu z okolí.

Nezbytností je rovněž dobře vyřešený systém větrání. Okna na svislých stěnách mohou být výklopná či posuvná a střešní okna otevíratelná ručně nebo elektricky. V neposlední řadě nezapomeňte zajistit zastínění zahrady. Využít lze rohože, žaluzie nebo rolety.

Skleněné stěny

Velké zasklené plochy mohou působit křehce a zranitelně. Nemusíte však mít obavy, multifunkční izolační skla bývají odolná i mechanicky. Skla, která jsou tvrzená oboustranně, mají až šestkrát větší pevnost, než obyčejná silná skla. Nejvíce pozornosti je třeba věnovat střešním výplním.

Zastřešení zimní zahrady

Zastřešení zimní zahrady můžete volit klasické nebo skleněnou střechou. Tvarů těchto skleněných střech je velké množství. Rozhodnout se můžete mezi pultovou střechou, pavilonovou střechou nebo tzv. sedlovou střechou a dalšími jejich variantami. Zasklení střechy musí být provedeno bezpečnostními skly. Často se k zastřešení využívá polykarbonát. Polykarbonát je materiál proti nárazu mimořádně odolný, desky jsou podobné plexisklu. Polykarbonátové zastřešení může být čiré, průhledné nebo částečně průsvitné, mléčné a neprůsvitné, neprůhledné. Tento typ zastřešení je v mnoha směrech výhodný a praktický, jedinou výraznější nevýhodou je možnost poškrábání polykarbonátového zastřešení.  

Volba nábytku

Výběr nábytku a vybavení zimní zahrady zcela záleží na vkusu majitele a účelu, pro který bude využívána. Mějte však na paměti, že by zvolený nábytek neměl rušit souznění s přírodou. Volte také takový nábytek, který bude odolávat podmínkám, které máte pro svoji zimní zahradu nastaveny. Nejběžnějším typem nábytku, který se v našich klimatických podmínkách pro vybavení zimních zahrad využívá je především ratan a nábytek ze dřeva.

Výběr vhodných rostlin

Do každého typu zimní zahrady se hodí jiná vegetace. Rostliny pečlivě vybírejte dle jejich nároků na pěstování, velikost a období květu. Květináče umisťujte tak, aby vyšší květiny byly více vzadu a ty menšího vzrůstu před nimi. Dle doby kvetení namíchejte rostliny, tak aby kvetly průběžně a tak zkrášlovaly vaši zimní zahradu a bylo stále se na co dívat.


Nejčastějšími typy zimních zahrad jsou ty, ve kterých je teplota během roku mezi 16°C a 26°C a vytápěná zimní zahrada je součástí obydlí, přitom oddělená.
V tomto typu zahrady můžete pěstovat téměř všechny druhy pokojových rostlin téměř v ideálních podmínkách. Některé pro tento typ zahrady vhodné rostliny a plodiny jsou například aloe vera, ananasovník, banánovník, begonie, různé druhy citrusů, palmy, ibišky i orchideje. Obdobné typy rostlinstva se hodí i do typu zimní zahrady, kde se teploty udržuje na podobné výši, jakou máte běžně v bytě, tedy mezi 18°C a 24°C a zimní zahrada je tu neoddělenou součástí bytu. Květináče s choulostivými rostlinnými druhy obalte na zimu bublinkovou fólií, jutovinou nebo slaměnými rohožemi. Zmenšíte takto náklady na vytápění a volíte šetrnější přístup k životnímu prostředí. Protože vzduch ve vytápěném prostoru bývá suchý, je nutné nainstalovat zvlhčovače vzduchu, nejzákladnějším řešením je rozmístění misek s vodou, krásně rovněž působí pokojové fontánky.   

Hledáte-li do své zimní zahrady rostliny neobvyklé a netradiční, pak zkuste svoji pozornost zaměřit na floru pocházející z Austrálie a Nového Zélandu. Metrosideros excelsa (železnec) potřebuje světlé místo a poměrně vydatnou zálivku, má stříbřité listy a starší rostliny kvetou červeným, atraktivním květenstvím. Další exotickou možností je Callistemon citrinus, novozélandská rostlina, česky pojmenovaná štětkovec. Jedná se o keř, který obvykle vykvétá i dvakrát ročně.  Tato rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy, které jsou velmi tvrdé a tím chráněné proti vysychání. Květenství složené z mnoha červených tyčinek a pestíků, je tvarem podobné štětce na mytí lahví. 

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu