Zdroje světla v bytě

Trendy ve vývoji zdrojů světla jdou rychle kupředu a tak není úplně jednoduché se v nich někdy vyznat. Hlavním svítidlem v bytě stále zůstává klasický závěsný lustr nebo stropnice s teplým světelným zdrojem. Dobré a správné osvětlení je důležité pro Vaši domácí pohodu a také proto, abyste si případně nekazili oči a v bytě se nevytvářela temná zákoutí. Při stavbě či rekonstrukci byste otázku řešení osvětlení měli řešit již od úplného počátku projektu.

Na osvětlení mnoho lidí myslí až v poslední části stavby či rekonstrukce. V takové chvíli však už bývá těžké do něčeho zasahovat a osvětlení výrazněji měnit. Zvažte tedy zavčas, k čemu má zamýšlená místnost sloužit a jak bude uspořádaná. Ze všeho nejlepší je poradit se s projektantem anebo přímo v prodejně svítidel.

Kombinujte více zdrojů světla

Lustr je obvyklým zdrojem světla téměř v každém obytném pokoji. Dá se říci, že plní jakousi společenskou funkci. I tak je ale je vhodné, rozdělit světlo do několika zón. Centrální osvětlení není vždy pro vytvoření nálady zcela nutné. Je dobré přidat stojací lampy nebo různá „skrytá“ Led osvětlení.

Interiérová svítidla mohou být různého provedení a dělit se dle materiálu. Obvyklá jsou svítidla přisazená, bodová, závěsná, opálová, kovová, skleněná a podobně.

Základem pro osvětlení interiéru je vzhled, kvalita a funkčnost vybraného svítidla. Při výběru osvětlení interiéru je dobré dát si na čas a důkladně vybírat. Osvětlení má přímý vliv na dojem a pohodu v interiéru, tvoří atmosféru, a proto záleží na designu osvětlení.

Osvětlení v bytě ovlivňuje Vaše zdraví i psychickou pohodu

Světelný zdroj musí být nejen designově příjemný a odpovídat našemu vkusu, ale musí vyzařovat i příjemné a odpovídající světlo. Pro umělé osvětlení domova volíme nejlépe taková, která co nejvíce připomínají denní světlo. Jsou to ta, která vydávají teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem. Takové světlo je pro nás nejvíce přirozené.

Nejideálnější je kombinovat při nasvícení interiéru měkké světlo s bodovým světlem. Měkké světlo má široký záběr a osvětluje celý interiér. Bodové světlo zase něco zdůrazňuje, poutá pozornost k určitému místu v bytě, osvětluje obraz nebo schodiště. Slouží jako dekorace nebo napomáhá orientaci v prostoru.

Typy žárovek a zdrojů osvětlení

Klasická žárovka

Klasické žárovky s wolframovým vláknem budou brzy patřit historii. Jejich nevýhodou je vysoká spotřeba a poměrně krátká životnost. Jsou však levné a jejich světlo je kvalitní.

Jejich životnost je kolem 1000 hodin, pořídit se dají za cenu od deseti korun.

Halogenová žárovka

Klasické žárovce jsou nejbližší tzv. halogenky. Jejich životnost je 2000-3000 hodin a koupit je můžete za cenu od 25 korun. Jejich úspora proti klasické žárovce je 30-50 procent.

Kompaktní úsporná zářivka

Úsporné zářivky mají jiný tvar, hodí se spíše do zakrytých svítidel. Existují však i typy podobné žárovce. Rozsvěcejí se pomaleji, ale vydrží. Obvykle se nehodí na stmívání a musí se ekologicky likvidovat. Životnost je 6000 - 20 000 hodin svícení, cena je od 40-ti korun výše a úspora oproti klasické žárovce se v případě užití kompaktních úsporných zářivek šplhá k 75 – 80%.

Led žárovka

Led žárovky se nezahřívají, mají rychlý start i příjemné světlo a patří k nejefektivnějším zdrojům světla současnosti. Jejich životnost je 25 - 45 tisíc hodin a pořídit je můžete za cenu od 150 korun.

Světla v obývacím pokoji

Hlavním zdrojem světla v pokoji, který slouží jako obývací, tudíž je jakýmsi centrem dění v bytě přes den by mělo být centrální svítidlo, které je ideálně vybaveno úspornou žárovkou. Doplňkovými zdroji světla jsou v tomto případě nejlépe nástěnná svítidla, stolní lampy i stojací lampy. U těchto svítidel, která nám slouží jako doplňková, je vhodné využít halogenových zdrojů, či případně úsporných žárovek o slabším příkonu. Současným novým a moderním trendem v osvětlování obývacího pokoje je podsvětlení obrazovky televize pomocí LED pásků nebo užívání dalších speciálních televizních světelných zdrojů. Sledujete-li televizi, pak je vhodné centrální osvětlení v místnosti vypnout a využít příjemnou uklidňující atmosféru vyvolanou jen přídatnými zdroji osvětlení, ať už jsou to lampičky nebo právě výše zmíněné LED pásky. 

Kuchyň a jídelna - jak je správně nasvítit

Pro osvětlení kuchyně a jídelního prostoru je rovněž vhodné využít více zdrojů světla. Světelným zdrojem při centrálním osvětlení mohou být zářivky nebo LED zdroje v bílém nebo teple bílém odstínu. Pod kuchyňskou linku je doporučován další zdroj světla, lineární trubicové svítidlo nebo svítidlo s  LED páskem. Osvětlení kuchyňské linky je vhodné pro Vaši větší bezpečnost a lepší zrakovou orientaci při přípravě jídel a nápojů. V jídelní části kuchyně, kde podáváte pokrmy je nejlepším zdrojem světla lustr nad jídelním stolem. Tato svítidlo by mělo mít možnost nastavení výšky lustru a ideální je jeho pověšení co nejníže tak, aby nepřekážel ve výhledu, avšak aby si sedící lidé viděli do tváře. Pro dodržení barevného spektra je doporučováno nad jídelní stůl pověsit takové svítidlo, jehož vnitřní strana bude mít bílou barvu. Servírované potraviny si pak zachovávají svoji přirozenou barvu.

Ložnice a její osvětlení

Co se týká osvětlení ložnice, tedy místnosti, ve které trávíte nejvíce času těsně před spaním a spánkem samotným, lze sem doporučit tlumenější osvětlení a pro navození intimnější atmosféry je vhodný regulovatelný stmívač světla. Klidnou atmosféru navodíme tlumenějšími světly, vhodné jsou i přídatné lampičky ke čtení. Ložnice je místem klidu, relaxace a odpočinku, klademe zde důraz především na pohodlí.

Svítidla do ložnice volíme podle toho, zda je v místnosti jen postel, nebo i šatní skříň. V případě, že máme v ložnici umístěnu i skříň se šatstvem, pak musíme volit takové osvětlení, které nám umožní i dobře rozpoznat barvy šatstva ve skříni. Vhodné je do ložnice stropní světlo a lampy. Svítidlo by mělo být takové, aby neoslňovalo. V ideálním případě používáme do ložnice světlo s teple bílou barvou. Čtecí lampičky volíme polohovatelné, například s otáčecím kloubem, takováto samostatná lampa zařídí, abychom nerušili klid a usínání partnera. 

Osvětlení v koupelně

Pro osvětlení koupelny je vhodná kompaktní zářivka v bílém odstínu, umístěná na stropě. Dále je dobré mít osvětlena zrcadla v koupelně. Ty můžeme nasvítit lineárními zářivkami, které budou nejlépe umístěny po obou stranách zrcadla. Pro dodržení realističnosti barev, které je důležité jak pro ženy, které se často v koupelně upravují a často i líčí i pro muže, pro které je správné osvětlení zrcadla důležité při holení, k osvětlení zrcadla lze doporučit použití halogenových zdrojů. Ty neovlivňují barevné spektrum v místnosti.

Koupelnová svítidla by měla především být bezpečná. Vždy je nutné mít na paměti odolnost a bezpečnost koupelnového svítidla. Při posuzování bezpečnosti svítidla sledujte tzv. IP kód. Co se týká ochrany před vniknutím vody, pak je to IPX. IP znamená kód krytí a IPX je od IPX 0 – žádné krytí, přes IPX 1-3, kdy je svítidlo chráněno proti padající vodě i vodní tříšti dopadající na svítidlo, přes IPX 5, kdy je chráněno proti vodním proudům, až k IPX 6-8, kdy je těleso chráněno dokonce před potopením do vody. Na oblast koupelnových svítidel je z hlediska bezpečnosti kladen jednoznačně nejvyšší důraz. Další oblasti, kde je vhodné mít na paměti a sledovat tento stupeň ochrany a respektovat stupeň IP krytí svítidla je například také v exteriéru, u bazénu, ve sklepních prostorách a garážích a dílnách. S výběrem odpovídajících svítidel do těchto prostor je vždy vhodné poradit se s odborníky.

Světlo na toaletě

Pro osvětlení na toaletě je vhodné použít halogenové zdroje nebo halogenová bodová svítidla. Jejich výhodou je rychlý náběh a také to, že odolávají častému spínání po krátkou dobu.

Na toaletu můžete také umístit detektory, čidla a senzory pohybu. Jsou to plně automatizovaná zařízení, která účinně přispívají k úsporám spotřeby elektrické energie a výdajům peněz za osvětlení. Důležité je však správné rozmístění čidel, tak aby pokrývali prostor způsobem, kterým chceme.

Lampy a lampičky 

Nezanedbatelným zdrojem světla v bytě jsou různé druhy lamp. Lampy mohou být stojanové, malé lampičky ke stolu nebo posteli, nástěnné lampy. Co se jejich designu týká, je jich nepřeberné množství od velmi moderních typů svítidel, přes rustikální až po romantické porcelánové nebo skleněné lampy. Jednou ze zajímavých možností v secesním duchu jsou vitrážové tiffany lampy. Tato technika spočívá ve spojování různobarevných sklíček a lampy jsou ručně vyráběné. Takovýto druh lampy se stane dominantní součástí Vašeho interiéru. Technikou vitráže se vyrábějí i lustry a nástěnná svítidla.    

Zahradní osvětlení a venkovní osvětlení

Venkovní svítidla a osvětlení a také zahradní osvětlení tvoří specifickou skupinu. Na tato osvětlení jsou často kladeny vyšší nároky, než na jiné typy svítidel, musejí totiž odolávat vniku cizích částic a vody a také odolávat nárazům větru. Je zde tedy také důležitý jejich stupeň krytí – IP. Nejpoužívanější pro vnější prostory jsou ty s IP 44 a IP 54.

Co se týká nasvícení zahrady, zde můžete v nabídce obchodníků vybírat ze širokého spektra dekorativních zahradních svítidel. Osvětlením zahrady může tento prostor získat zcela nový rozměr, atmosféru i dynamiku. K osvětlení Vaší zahrady můžete použít stojanové lampy nebo stylové lucerny. Zahradu můžete nasvítit v moderním nebo romantickém stylu, záleží už jen na Vašem vkusu a fantazii. Obdobně můžete nasvítit i Vaši terasu.

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu