Vybíráme obklady do koupelny

Praktickou a krásnou koupelnu utváří nejen odpovídající vybavení na dostatečně velkém prostoru, ale také obklady, které chrání zdivo před vodou. Jsou tedy i designovým prvkem. Aby v co největší možné míře plnily požadavky, co vůči nim uživatelé dané domácnosti mají, je nutné je co nejpečlivěji vybírat. Musí být především z kvalitního materiálu, který dlouho vydrží a dobře se čistí.

Nároky na koupelnu v poslední době neustále rostou. Stala se postupem času malým domácím relaxačním centrem, ve kterém musí být příjemně a útulno. A toho lze dosáhnout mnohými způsoby. Mezi ty se řadí právě i správný výběr obkladů. Na co se při něm zaměřit? O tom přináší informace následující řádky, kde najdete plno praktických rad a tipů.

Rada č. 1: Obklady do koupelny nevybírejte jen z katalogu

Na trhu je k dostání celá řada obkladů. Liší se tvarem, barvami, vzory, velikostí i úpravami povrchu a samozřejmě typem materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Vzhledem ke vzrůstající oblibě nakupování skrze internet, i obklady do koupelny můžete pořídit z pohodlí domova. Pamatujte však na to, že fotografie zkreslují. V reálu mohou být obklady do koupelny naprosto jiné. V otázce tipů k samotnému nákupu je také nutné zmínit, že byste se měli vyvarovat zbytkům a doprodejům. I když jsou v nich obklady do koupelny nabízeny s výraznými slevami, vždy se informujte na možnosti případné reklamace, záruky nebo dokoupení dalších kusů. Také berte v potaz to, že než si krabice s obklady odvezete, měli byste si řádně zkontrolovat, zda se shoduje jejich označení v podobě kódů, abyste při rozbalování nezjistili, že jste si domů dovezli odlišné typy.

Rada č. 2: Pamatujte na rezervu

I když jste si jisti, že jste si důkladně propočítali rozměry místnosti a ploch, co budete obkládat, nezapomínejte na rezervu. Zpravidla se doporučuje k výsledným číslům přidat ještě 15 %. Budete tak mít jistotu, že případné nehody v podobě zlomení či uštípnutí dlaždice při obkládání budete moci bez problémů vyřešit. Je to záruka i do budoucna. Může se stát, že po nějaké době v nějakém místě obklad praskne, budete-li mít doma několik dlaždic navíc, jednoduše ho nahradíte a nebudete muset hledat alternativní řešení, nebo dokonce měnit všechny obklady za novou sadu, aby k sobě ladily.

Rada č. 3: V prvé řadě myslete na velikost koupelny

Při rozhodování o tom, jakou velikost obkladů zvolit, myslete především na dispozice koupelny. V dnešní době jsou oblíbené velkoformátové obklady do koupelny, nicméně v případě menších panelákových místností byste s nimi měli nakládat opatrně, nejlépe pokud je nakombinujete s malými rozměry. Výsledek je velice efektní a nadčasový. U velkých prostor můžete nechat pracovat svou fantazii, tam se velké formáty přímo nabízí. Budete-li chtít zvýraznit nějaký prvek, zvolte miniaturní obklady, jimiž obložíte danou plochu, třeba kolem umyvadla nebo zrcadla. Zapomeňte na to, na co jste bylo zvyklí z minulosti, užití malých obkladů na všech plochách je velice nepraktické, jelikož spáry mezi nimi se obtížně čistí. U velkoformátových typů jich je samozřejmě mnohem méně.

Rada č. 4: Zkuste barevné obklady do koupelny

O tom, jak na vás koupelna bude působit, jak se v ní budete cítit, rozhodují i barvy obkladů. I když se stále z minulosti přenáší zvyk, že do koupelny patří převážně bílá, aktuální trendy sází na barevné druhy. Opět platí, že ve větší místnosti se nemusíte bát experimentů, třeba se sytějšími odstíny výraznějších barev v kombinaci s jedním neutrálním. V současné době je žádaná modrá, tyrkysová, zelená, vínová, antracitová a čokoládová. Stísněnost menších prostor vykompenzují pastelové a světlejší barvy. Ty by zde určitě měly převažovat nad sytějšími.

Rada č. 5: Sledujte poréznost, odolnost a čistitelnost

Za tradiční materiál obkladů je považována keramika. Obklady do koupelny z tohoto materiálu uchvacují nejen širokou nabídkou barevných variací, ve kterých je možné je pořídit, ale rozličnými cenovými relacemi. Mohou tak plnit nároky velice náročného uživatele, ale naopak i toho, co estetickým vlastnostem nepřikládá takový význam. Ať už se sami řadíte k jedné, nebo druhé zmiňované skupině, vždy by vás měly zajímat 3 základní parametry keramických obkladů, a to poréznost, odolnost a čistitelnost.

 • Poréznost

Poréznost se nazývá i nasákavost a udává informace o tom, kde všude mohou být dané obklady do koupelny použity, aniž by se jakkoliv omezovala jejich životnost. Dle poréznosti se tak snadno rozlišují typy pro venkovní a vnitřní užití. Údaje o poréznosti jsou také výborným ukazatelem mrazuvzdornosti. Čím je dané číslo vyšší, tím výraznější je schopnost obkladů odolávat nízkým teplotám. Poréznost je značena v procentech, přičemž do interiéru si bohatě vystačíte s hodnotou 10 % a méně.

 • Odolnost

Druhým výrazným parametrem je odolnost, přesněji chemická odolnost. Ta informuje o tom, jak jsou dané obklady do koupelny vhodné pro čištění klasickými chemickými prostředky. Při něm by nemělo dojít k poničení vrchní glazury nebo narušení barevnosti. V běžném provozu domácnosti tedy odolnost vyjadřuje, zda obklady ani po letech užívání (a tedy čištění různými prostředky) nezmění svůj vzhled.

 • Čistitelnost

Posledním námi řešeným parametrem je čistitelnost, co úzce souvisí s nasákavostí střepu. Zabývá se jí mezinárodní norma ISO. Na obkladech tak můžete najít označení Classe 1 až Classe 5. Těmito čísly je udáváno, jak snadno se obklady budou čistit bez použití chemických přípravků. Čistitelnost je přímo úměrná poréznosti. To znamená, že v případě, že znečistíme obklady s nižší hodnotou poréznosti, budou se mnohem lépe čistit než ty, které by měly vyšší hodnotu poréznosti, protože se nečistota nedostane do hloubky a zůstane spíše u povrchu.

Rada č 6: Nebojte se moderních materiálů

Výše bylo napsáno, že obklady do koupelny se obvykle vyrábí z keramiky, která je také vysoce oblíbená. Moderní doba však i do tohoto oboru přinesla zajímavé změny. A tak si lze pořídit obklady z materiálů, u kterých byste si ještě nedávno ani nedokázali představit, že by se dali použít tímto způsobem. Můžete se tak setkat s obklady z plastu či například ze skla. Stále více se vyhledávají lesklé povrchy, které patří k modernímu bydlení, jelikož utváří dojem elegance a luxusu. Příjemným bonusem lesklých úprav je navíc fakt, že dokážou opticky měnit dispozice koupelny. Moderní obklady do koupelny tak dávají příležitost vyjádřit svůj osobitý styl i v této místnosti, která ještě donedávna byla mimo veškerý zájem.

Zcela jedinečné je využití kamene, jehož přírodní textura dokáže proměnit jakýkoliv prostor v naprosto originální místo, kde vyzařuje klid a pohoda. Ani již zmiňované sklo nebo plast nezůstává pozadu. Za materiály budoucnosti je pak považován kov, a to v podobě nerezu, mědi či bronzu. Velice variabilní a nadčasové je sklo, které lze nápaditě kombinovat téměř s jakýmkoliv jiným dalším materiálem.

Rada č. 7 při výběru myslete i na obkládání

Ať už si hodláte na obložení pozvat odborníky, nebo se spolehnete na vlastní dovednosti, na celý proces myslete už při samotném nákupu obkladů. Prodejce vám poradí s nejvhodnějším lepidlem a doporučí vám i ozdobné listely apod. Obecně si na obkládání, jestliže si ho budete chtít provést sami, musíte připravit:

 • lepidlo
 • hmotu na spárování a křížky na rovné spárování
 • stěrku a hladítko
 • penetraci
 • pomůcky na úpravu podkladu
 • řezačku na obklady
 • vodováhu
 • olovnici
 • zednickou lžíci
 • tužku
 • ozubenou stěrku
 • nádoby na lepidlo a penetrační nátěr, nástroje na míchání

Jednoduchý návod na obložení koupelny:

 • 1/ Příprava podkladu

Nejlepšího výsledku dosáhnete tím, že podklad dostatečně připravíte. Musíte odstranit nerovnosti, zbavit dané plochy nečistot a ošetřit stěny penetračním nátěrem, který zajistí rovnoměrnou savost, což je velice důležité pro přilnavost lepidla.

 • 2/ Měření

Následně pamatujte na osvědčené pravidlo – dvakrát měř a jednou řež. Používejte vodováhu a olovnici, aby výsledek nebyl křivý. Všechny zaměřené linie si vyznačujte tužkou, nejlépe na několika místech. Pokud se při lepení nebudete muset zdržovat neustálým kontrolováním, zda máte vše dobře, půjde vám práce mnohem rychleji od ruky. Vodící čáru byste si měli narýsovat v úrovni očí, od ní pak budete postupovat nahoru a další řadou se vrátíte opět dolů. Obkládat začněte z prostředku stěny a dále, ne z rohu do rohu.

 • 3/ Nanášení lepidla

Poté připravte lepidlo, nepodceňujte návod, který naleznete na jeho obale. Nezapomeňte na to, že poměrně rychle tvrdne, a tak si ho míchejte postupně, po menších dávkách, ne hned celé balení.

 • 4/ Lepení obkladů

Lepidlo nanášejte zednickou lžící a roztírejte ozubenou stěrkou. Po jednom nánosu byste měli zvládnout přilepit zhruba 3 až 4 dlaždice. Přitiskávat je musíte vždy po celé ploše. Poté vloýte do rohů spárovací křížky a kontrolujte vodováhou, zda obkládáte rovně.

 • 5/ Odstranění zbytků lepidla

Obloženou koupelnu očistěte od zbytků lepidla, a to vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Nepoužívejte abrazivní či podobně agresivní prostředky.

 • 6/ Spárování

Po lepení počkejte dle údajů, které jsou uvedeny na obale. Obecně to znamená, že než se vrhnete do spárování, měli byste vyčkat alespoň jeden celý den, tedy 24 hodin. Do čistých spár bez lepidla nanášejte spárovací hmotu. Ta nemusí být jen bílá, nabízí se i šedá nebo hnědá apod. Na závěr vyleštěte obklady do sucha.

Obklady vám pomohou vytvořit koupelnu podle vašich představ. Nebojte se barev, které dokážou působit na psychiku člověka. Pamatujte na to, že jimi můžete také zvýraznit všechny přednosti koupelny a zakrýt případné nedostatky. Vzhled by však neměl být jediným kritériem, podle kterého je třeba obklady volit.

 

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu