Vířivky jako zdroj relaxace

Teplo, komfort, masáž, příjemná vůně, hudba, přátelé a hlavně relaxace. Všechny tyto aspekty v sobě může skrývat jediná věc – vířivá vana neboli vířivka. Vodní trysky vám poskytnou masáž, voda je příjemně teplá, vůni zase zajistí přidaná aromaterapie a pak již není nic jednoduššího, než si pustit hudbu a pozvat třeba i přátele.

 

Fungování vířivky

Celý masážní a vířivý proces ve vířivce obstarávají trysky umístěné na stěnách a na dně vířivé vany. Trysky jsou pak dvojího typu - vodní a vzduchové.

Vodní trysky by měly být umístěné na stěně vířivky tak, aby pomocí proudu vody zajišťovaly masáž. Pomáhají tak k uvolnění nejen svalů, ale také působí blahodárně na klouby. Jednoduše lze říci, že vodní trysky jsou u vířivky místo šikovného maséra. Určitě byste měli mít možnost nastavit si nejen intenzitu proudu, aby masáž byla pro vás co nejpříjemnější, ale také možnost nastavit si směr trysek. U některých van se setkáte s rotačními tryskami, které mají o něco větší účinnost.

Na dně vířivky najdete trysky vzduchové, které zajišťují vznik příjemných bublinek.

Součástí pak může být zvláštní typ vodních trysek - mikrotrysky, které vám dokážou ještě o něco lépe namasírovat bederní oblast či chodidla.

Co potřebujeme před pořízením vířivky

Vířivá vana je elektrický spotřebič, který vyžaduje samostatný okruh s jističem. Nemusíte si ale dělat žádné starosti s tím, jaký máte například tlak v potrubí. Vířivka funguje samostatně na základě cirkulace napuštěné vody, tlak je tedy závislý na čerpadle, které vhání vodu do trysek.

Na co vše pobyt ve vířivce působí?

Asi úplně první, co každého při vyřčení slova vířivka, je relaxace. Lze tedy říci, že vířivka nám pomáhá s uvolněním po těžkém dni nebo jenom jako obyčejné navození příjemného pocitu a dobré nálady. Vnímejme tedy vířivku jako dobrého pomocníka našeho psychického zdraví.

Jistě vás nepřekvapí, že toto není jediná pomoc pro naše tělo, kterou vířivá vana či bazén nabízí. Hydroterapie, tedy terapie vodou, kterou nám právě pobyt ve vířivce poskytuje, pomáhá s uvolněním svalů a se zmírněním bolesti. Návštěvy vířivky jsou proto mimo jiné doporučovány lidem s artritidou.

Vzduchové trysky, které jsou umístěny na dně vany, vytváří tzv. perličkovou masáž, která působí povrchově a má velmi blahodárný vliv například na krevní tlak a na lymfatický systém. V neposlední řadě je třeba zmínit i příznivý vliv na dobrý spánek člověka.

Aromaterapie a chemoterapie? Žádný problém

Pokud si budete chtít dopřát ještě více uvolnění a příznivého ovlivňování svého zdraví, můžete rozšířit hydroterapii o aromaterapii či chromoterapii.

Aromaterapie je založena na vdechování vonných esencí. Každá z vůní má jiný vliv na tělo a může vám pomoci ke snadnějšímu uvolnění se, tlumení bolesti hlavy nebo třeba na povzbuzení mysli, obnově životní energie a podobně.

Chromoterapie je založena na pozitivním působení různobarevného světla. To se v případě vířivek řeší osazením vany barevnými svítidly.

Pořídit si vířivku domů nebo navštívit wellness?

V případě, že si rádi dopřejete čas strávený odpočinkem, rozmazlováním se a klidem stranou všedního dne, pak jistě zvolíte wellness. Tato služba poskytuje nejen pobyt ve vířivce, a proto se vyplatí si zaplatit pár dnů pobytu ve wellness centru. Zde se o vás postarají a poskytnou vám veškerou péči, kterou si vyberete. Lázeňské hotely nabízejí poměrně zajímavé wellness pobyty. Ty pak mnohdy bývají součástí zlevněných akčních nabídek na webových stránkách zabývajících se slevami. Ale i u cestovních kanceláří najdete mnoho nabídek těchto pobytů, a pokud nakoupíte buď včas, nebo naopak jste schopni se připravit během pár dnů, bude cena také příznivá.

 

 

Málo z nás si však může dovolit navštívit wellness každý den. Jste-li milovníkem této aktivity, pak se vám určitě vyplatí pořízení si vířivky domů. Není to ani finančně nereálné, ani není tolik podmínek, které musí váš byt splňovat. Je třeba zopakovat již zmíněnou podmínku, a to, že vířivka musí mít samostatný okruh s jističem. Vzhledem k tomu, že pobýváte v teplé vodě, musí váš systém ohřevu vody umožnit napuštění dostatečně vysoké hladiny vody ohřáté na určené stupně.

Půjčení vířivky

Pokud nebudete chtít ani navštívit wellness centrum ani si nebudete chtít pořídit vířivku domů, pak je to varianta přesně pro vás. Pořiďte si vířivku jako dárek na pár dnů. Je možné dohodnout se s firmou, která Vám vířivku zapůjčí na pár dní. Vanu vám dovezou, kam si určíte, je jedno, zda se jedná o terasu, zahradu nebo obývák v 6. patře. A vy si můžete dle své libosti vířit například po dobu 5 dní a 4 noci. Po této době si pro vířivku přijedou, vypustí ji a odvezou.

Jak tedy vidíte, můžete si vířivku užít hned několika způsoby. A je jen na vás, který si zvolíte, a bude vám nejlépe vyhovovat.

Čemu věnovat pozornost při koupi vířivky?

Rozhodnete-li se pro investici do domácí vířivky, zamyslete se nejprve nad tím, jak často ji vlastně budete využívat. Nepříliš časté používání, jako je třeba jednou za několik týdnů či měsíců, není totiž pro vířivku příliš ideální.

Jakmile se však rozhodnete, že pobyt ve vířivé vaně je pro vás naprostou nezbytností a že požitek z něj si hodláte dopřát kdykoliv jen budete mít chuť, pak se soustřeďte na funkce konkrétních vířivek. Jinak řečeno, určete si, jak chcete svoji vířivku využívat, k čemu vám má sloužit, v čem vám má pomáhat a jaké doplňkové funkce chcete u vany mít zabudovány.

Vybavení vířivé vany

Naprostý standard jsou vodní trysky na boku vířivky a vzduchové trysky na dně. Mikrotrysky jsou pak dalším druhem vodních trysek pro účinnější a jemnější masáž, ale ke standardu si také můžete pořídit další vymoženosti, které vám buď zpříjemní pobyt ve vaně a relaxaci nebo usnadní údržbu vany.

Mezi tato vybavení patří například jednobarevné podhladinové LED světlo nebo spektrální světla pro chromoterapii či program pro aromaterapii.

Můžete si také pořídit vybavení na dezinfekci. Dopřát si stále teplou vodu při delším odpočinku prostřednictvím systému ohřevu vody bude také jistě příjemnější, než se nechat vyhnat z vany chladem. V souvislosti s chladnutím vody si zjistěte, zda je vzduch z trysek vháněn předehřívaný či nikoliv. Nepředehřívaný vzduch perličkové masáže vám bude vodu rychleji ochlazovat.

Výhodné je zajistit si rovněž bezpečnost při relaxaci. Proto opatřete vanu madly a protiskluzovou úpravou.

Při větší investici si můžete dopřát také panel s rádiem a CD nebo ještě větší luxus, kdy vaše vana může být doplněna o LCD televizi s DVD přehrávačem.

Pro případ venkovní vířivky a života v našich podnebních podmínkách si lze pořídit horní termofyt, který umožní vířivku využívat i v chladnějším počasí.

Ovládání vířivky

Ovládání je buď mechanické, u vířivek s jednodušším systémem, nebo elektronické, které se obsluhuje za pomoci dotykové klávesnice či ovladače.

Jak velkou vířivku?

Vzhledem k tomu, že vířivá vana je určena právě pro relaxaci a masáže, není určena ke každodenní osobní hygieně. Můžete tedy zvolit variantu pro více lidí. Lze si tedy užívat onoho relaxování s přáteli v bublinkách a ty nemusí být jenom kolem vás, ale můžete si je dopřát i v podobě nápoje.

 

 

Záruka

Dobře si projděte a zjistěte, co vše je součástí záruky. U každého spotřebiče jsou součásti, které potřebují po určitém čase vyměnit. Zjistěte si, jaký je servis během záruční doby a jestli se dočkáte i pozáručního servisu, a za jakých podmínek. Bude to poměrně rozhodující moment u vířivek levnějších, kde se opotřebení může týkat i výměny celé vířivky. 

Údržba vířivky

Jak to známe u každého spotřebiče, i vířivka potřebuje svoji údržbu, která nám zaručí její větší životnost. Zde je vždy třeba dbát pokynů výrobce. Pouze ten vám doporučí vhodný prostředek na čištění podle materiálu, z něhož je vana vyrobena. Nevhodná chemikálie by vám mohla poškodit jak vanu, tak trysky.

Samozřejmě existují vířivky, které mají zabudovaný systém dezinfekce a vanu částečně čistí za vás. Tento proces je dobré vykonat po každém použití vany. Napomáhá k odstranění drobných usazenin, jako jsou třeba zbytky kůže, prach či mýdlo.

Bez ohledu na správně užívanou chemikálii na čištění bazénů dle návodu, může za čas dojít k tomu, že voda již není tak nádherně průzračně čistá, ale má po chvíli se objevuje jakýsi bílý zákal. Tento problém vzniká v cirkulačním systému. Je tedy potřeba jednou za čas pročistit i tento, nejenom samotnou vanu.

Co tedy vše použít, aby byla vaše vana stále čistá a odpočinek v ní byl příjemně strávenou chvílí? Jaké prostředky vaší vířivce dopřát? Ještě před vypuštěním vany použijte čistič cirkulačního systému vířivek a nechte 15-20 minut puštěná veškerá oběhová čerpadla, pak vířivku vypusťte a stěny vany vyčistěte pomocí určených přípravků a znovu vypláchněte. Předejdete tak možnému zanesení vířivky.

Pokud pro dezinfekci vody používáte kyslíkové tablety, kombinujte čistič cirkulačního systému s čištěním pomocí chlorového rychlorozpustného granulátu.

K dispozici jsou také prostředky bez obsahu chloru.

Kolik to bude stát?

Pokud budeme mluvit o využití wellness centra, cena se zde může velmi lišit podle konkrétního centra. Cenu určuje roční období, délka pobytu, místo pobytu, nabídka doprovodných procedur, kategorie hotelu a podobně. Zde se tedy orientujte podle nabídek např. cestovních kanceláří, které tyto pobyty nabízejí.

Co se týče služby, když si vířivku zapůjčíte, tak půjčovné na 5 dní stojí cca do deseti tisíc korun českých. Nutné je upozornit na to, že s touto službou nejsou spojeny další náklady.

V případě, že si chcete pořídit vířivku domů, je cena vždy závislá od výrobce, kvality materiálu a samozřejmě také doplňujícího vybavení. Neznačkovou levnou vířivku můžete mít za cenu okolo 10 000 Kč, značkovou od 20 000 výš. Ty nejexkluzivnější a špičkové vany se mohou vyšplhat až na cenu 500 000 Kč.

Je jen na vás, jakou variantu vířivky si pro svou relaxaci vyberete. Zda si ji užijete sami nebo ji chcete využít třeba na terase pro příjemné posezení s přáteli. Ať už bude vaše volba jakákoli, přejeme vám příjemný odpočinek a uvolnění.

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu