Pokládka lina a pokládka plovoucí podlahy: snadný návod

Spoustu činností při rekonstrukci nebo i menších úpravách v obydlí můžete zvládnout svépomocí. Stačí jen vědět, jak vlastně na to. Proto vám v dnešním článku přinášíme návod na to, jak si položit lino nebo plovoucí podlahu. Držte se napsaného a s výsledkem budete jistě maximálně spokojeni.

Plovoucí podlahy se v poslední době považují za vůbec nejoblíbenější podlahovinu, která plní nároky na moderní vzhled i snadnou pokládku. Linoleum je velkou stálicí tuzemských domácností. Je nabízeno v pestré škále vzorů i barev, některé typy jsou svým vzhledem téměř k nerozeznání třeba od dřeva nebo kamene. O tom, jak budou v interiéru plovoucí podlahy i lino vypadat, rozhoduje nejen správný výběr, ale také právě pokládka. A s tou vám poradíme. Pokládka lina ani pokládka plovoucí podlahy není tak složitá, jak by se mohlo zdát.

Pokládka plovoucí podlahy – 5 základních kroků

 • 1/ Umožněte podlaze aklimatizaci

 V žádném případě se do pokládky nepouštějte hned, jakmile si novou podlahu dovezete z obchodu. Podlaha se musí aklimatizovat v místnosti, kde ji následně použijete. Vhodný čas je 2 až 3 dny. Můžete-li ovlivnit podmínky v dané místnosti, postarejte se o to, aby v ní byla teplota zhruba 16 až 18 °C a vlhkost nepřekračovala 75 %. Předejdete tak nepříjemné situaci, kdy se podlaha začne klimatu přizpůsobovat až po pokládce, což by mohlo znamenat i její roztažení, vznik vyboulenin a nerovností či jiné znehodnocení vašeho úsilí.

Zásady aklimatizace plovoucí podlahy

 • obal podlahy musí být neporušený
 • balík musí stát na suchém, rovném a pevném povrchu
 • balík je nejlepší umístit do středu místnosti, nebo alespoň 1 metr od stěn, v opačném případě by na podlahu působila vlhkost ze zdí
 • 2/ Ještě než začnete pokládat, zkontrolujte stav plovoucí podlahy

Než se pustíte do pokládky, zkontrolujte důkladně jednotlivé díly podlahy i místnost. Možná se vám to zdá zdlouhavé, ale předejdete tak situaci, kdy v půlce pokládky zjistíte, že další díly v balíku jsou poškozené. Objevíte-li jakoukoliv závadu, ihned zahajte reklamaci. Obdobně pečliví buďte i u povrchu, na který budete plovoucí podlahu pokládat. Odstraňte nečistoty, kamínky, prach, zkrátka vše, co by mohlo, třeba i minimálně, ovlivnit očekávaný výsledek.

Podklad pro pokládku plovoucí podlahy musí být:

 • suchý (u betonu nesmí být vlhkost větší jako 2 CM %, u anhydritu pak 0,3 CM %)
 • rovný (nerovnost nesmí být více jak 2 mm na 2 m délky)
 • pokrytý vrstvou, která se postará o případné srovnání (často se užívá Mirelonu)
 • pokrytý parotěsnou zábranou
 • 3/ Dvakrát měř, jednou řež – u pokládky plovoucí podlahy to platí dvojnásob

Dopředu pouvažujte nad tím, jak pokládku provedete. Obvykle se jednotlivé lamely kladou ve směru, v jakém do místnosti dopadá přirozené světlo. Další možností je i začít na levé straně a pokračovat doprava. Abyste si zachovali u všech zdí stejný odstup, můžete si k nim položit malé dřevěné špalíky (případně cokoliv jiného), které zajistí mezeru 7 až 10 mm.

Zásady pokládky plovoucí podlahy

 • v první řadě musí být lamely pokládány tak, aby drážky byly rovnoběžně se stěnou
 • nejdůležitější jsou pro celkový úspěch pokládky první 3 řady, proto při jejich vytváření zbytečně nespěchejte
 • systém, jakým se zpravidla plovoucí podlaha pokládá, je podobný jako při stavbě cihlové zdi, tedy každá další řada musí být začínána lamelou, co je vždy o polovinu kratší než ta na prvním místě v předchozí řadě. Pokud to nejde, měl by být rozdíl minimálně 30 cm
 • 4/ U poslední řady budete také řezat

Málokdy se stane, že by lamely plovoucí podlahy v poslední řadě vystačily svými původními rozměry. Nevyhnete se tak řezání. Měřte pořádně a pečlivě, v mnoha bytech jsou zdi nepatrně křivé, a tak bude potřeba plovoucí podlahu upravit.

 • 5/ Nezapomeňte na dokončovací práce

Jakmile položíte poslední lamelu, není to ještě všechno, co vás u pokládky plovoucí podlahy čeká. Aby byl výsledek perfektní, je třeba se postarat ještě o instalaci lišt, začištění a úpravu míst s neobvyklými tvary.

Dokončovací práce u pokládky plovoucí podlahy

pokud musíte podlahu instalovat okolo trubek topení, atypických výklenků nebo rohů, připravte si nejprve papírovou šablonu, podle níž pak uřežete lamelu

lišty schovají nevzhledné spáry u zdí, do některých typů schováte i překážející kabely

při řezání lišt se nejlépe osvědčí pokosová pila

lišty přilepíte lepidlem, dají se však i přimontovat s pomocí hmoždinek a šroubků

jestliže se mezi zdí a lištou objevila mezera, můžete ji vyplnit tmelem

Nebojte se pokládky plovoucí podlahy, pokud budete postupovat s rozmyslem, pak se dočkáte i požadovaného dobrého výsledku. Samozřejmě můžete vše svěřit do rukou odborné firmy. Špatně a s chybami položená plovoucí podlaha se rychleji zničí. Také pamatujte na to, že plovoucí podlahy je třeba kupovat s alespoň 10% rezervou, vyplatí se také si celou podlahu nejprve vyskládat na zkoušku, abyste viděli, jak bude vzor ve finále vypadat. Obdobně nenáročná je i pokládka lina. O té se všechno důležité dozvíte dále.

Pokládka lina  -  jak na to?

Lino patří společně s plovoucími podlahami mezi nejoblíbenější krytiny. K dostání je v nepřeberném množství barevných variant, některé druhy jsou povedenou imitací přírodních materiálů. Linoleum se tak v podstatě hodí do jakéhokoliv interiéru. S jeho pokládkou si můžete poradit sami. Zajímavé je, že dříve označoval pojem linoleum čistě přírodní materiál. Dnes se výraz lino užívá především pro syntetická řešení.

Pokud si na pokládku netroufáte, udělají to za vás odborníci. Obvykle si účtují kolem 100 Kč/m2. Uvedená cena je za samotnou pokládku, často je nutné připočíst ještě další náklady, jako třeba dopravné. Pokládka svépomocí je v podstatě zadarmo. Je jen na vás, pro jakou možnost se rozhodnete, pokud byste měli lino neodbornými zásahy nějak poškodit, pak se investice vyplatí. Na druhé straně – když se chce, jde to i bez profesionálů.

Obecné tipy a doporučení pro pokládku lina

 • před pokládkou umístěte lino alespoň na 24 hodin do místnosti, kde pak bude položeno
 • optimální teplota vzduchu v místnosti při pokládce je +- 17 stupňů
 • vlhkost by neměla přesáhnout hodnotu 75 %
 • vhodné lepidlo na lepení lina je na bázi lihu či vody
 • vzniknou-li po pokládce na linoleu bubliny, vytlačte je od středu směrem ke krajům
 • případné rýhy opravíte včelím voskem, do něhož nadrolíte trochu lina
 • 1/ Základem je kvalitní podklad

Jedním z nejdůležitějších parametrů pro úspěšné položení lina je kvalita podkladu. Jeho srovnání a čištění je zpravidla nejpracnější. Vzhledem k tomu, že položené lino zkopíruje každou případnou nepravidelnost podkladu, je nutné postarat se o jeho dokonalý stav. Nejde pouze o estetickou hodnotu, ale i o to, že případná nerovnost by způsobila rychlejší opotřebení v daném místě. Podklad proto musí být v každém případě rovný, čistý, nepoškozený, pevný, suchý a vyzrálý. To platí dvojnásob v případě, že ho připravujete zcela od začátku. U betonu si pomůžete samonivelační stěrkou, povrchy ze dřeva pak zarovnají desky k tomu určené.

 • 2/ Pečlivost se vyplácí

Ať už budete pokládat lino z jednoho kusu, nebo ve větší místnosti využijete pásy, které je třeba napojit, nespěchejte a buďte pečliví. Abyste k sobě pojili padnoucí díly, sledujte čísla šarží na balení. Pokud budete pokládat přírodní lino, pamatujte na vlastnosti takového materiálu – je schopen přijímat vlhkost z okolí a pak podle toho měnit své rozměry nebo tvar. Sice by výsledné rozdíly nebyly nikterak velké, ale i tak by mohly znamenat v budoucnu problém.  

 • 3/ Při řezání si nechávejte rezervu

Po zaměření místnosti pokračujte k úpravě lina, nikdy však neřezejte přesně do naměřených hodnot. Nechejte si rezervu, díky které bude snadné lino přesně položit a umožní mu, aby si „sedlo“. Proto po položení dejte linu alespoň 3 dny, aby se samo srovnalo. Až poté ořezávejte přebytky v rozích a v dalších místech. V otázce položení existují 2 způsoby:

 • volné položení
 • celoplošné podlepení

V podstatě je to na vás, jakou metodu zvolíte, obecně se ale volné položení doporučuje spíše v menších místnostech, kde nehrozí, že by se lino mohlo krčit a podobně deformovat. Podlepení pak využijete ve větších prostorech. Konečné zarovnání provádějte tak, že lino přehnete v rohu na potřebnou délku a po hřbetu ohybu ho opatrně odříznete. Klidně i na několik pokusů. Krátit jde totiž vždycky, nastavování je zbytečně obtížné.

 • 4/ Na závěr instalujte lišty

Aby byl výsledek vyveden k dokonalosti, postarejte se i to, aby mezi linem a stěnou nebyl přechod tak humpolácký. Toho dosáhnete instalací lišt. Ty se dají přilepit nebo přišroubovat ke zdi. Zajímavé řešení představují lišty, které svou barvou kontrastují s barvou položeného lina. Pokud budete chtít zvýšit celkovou odolnost lina, můžete při jeho koupi obstarat i speciální vosk, který se pak do lina po pokládce zapraví a bude štítem proti poškrábání apod.

Při pokládce plovoucí podlahy nebo lina nespěchejte. Věnujte také dostatečný čas přípravě. Nachystejte si potřebné nástroje, materiály a pomůcky, abyste se od práce nerozptylovali jejich dodatečným hledáním. A pak už jen směle do toho.

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu