Podlahové vytápění

Podlahové topení je moderní a pohodlné. Tento typ vytápění je v současnosti zřejmě jedním z nejkomfortnějších způsobů, jak zateplit Váš domov. Výhodou oproti jiným typům topení je, že tepelná pohoda se dostaví při nižší teplotě v prostoru, než u běžných topných systémů. Příjemné teplo stoupá pomalu od nohou a zahřívá tělo bez navozování nepříjemného pocitu. Umožňuje snížit průměrnou pokojovou teplotu cca o 2°C, než je tomu u radiátorů, aniž by to ovlivnilo míru vnímání osobního pohodlí člověka.

Tento způsob vytápění Vašeho domova je výhodný z pohledu ekonomického i ekologického. Energetické ztráty jsou sníženy cca o 10 - 20%. Při správné aplikaci a používání vydrží podlahové vytápění až 40 let, jeho životnost je tedy poměrně mimořádná. Rovněž regulace je velice přesná - v každé místnosti si na termostatu nastavíte požadovanou teplotu i útlum v době Vaší nepřítomnosti. Způsob podlahového topení je velice vhodný do historických objektů a designových prostor, neboť neomezuje interiér a jeho vzhled. Podlahové vytápění rovněž navozuje příjemné klima v prostoru.

Něco málo z historie podlahového topení

Ač by se mohlo zdát, že podlahové topení je novinkou, ve skutečnosti tomu zdaleka tak není. Systém podlahového vytápění znali lidé již v době starého Říma. Římané využívali podlahové topení už v těchto starověkých dobách, a to za podmínek, které byly výrazně složitější než je tomu dnes. Systém vybudovaného pokročilého systému podlahového topení bylo nalezeno v Itálii a datuje se do doby 1. století před naším letopočtem. Tento typ vytápění využívali Římané především v rámci svých lázní a jim přidružených prostor. Podobný systém někteří využívali i v rámci svých obydlí, kdy pomocí krbů ohřívali vzduch, který pak rozváděli pomocí důmyslného systému kanálků, zabudovaných v podlaze.

Druhy podlahového topení

V současnosti existují dva druhy podlahového topení, a to elektrické a teplovodní.

V obytných místnostech se obvykle používá teplovodní podlahové topení. Jedná se o systém trubek, kterými je pod podlahou rozváděna teplá voda, zatímco elektrické podlahové topení se používá spíše zřídka např. do koupelen, vzhledem k vyšším nárokům na spotřebu energie.

Výhodou elektrického topení oproti teplovodnímu topení je velmi snadná instalace, údržba a možnost zřízení bez promáčení budovy. Toto topení má také tu výhodu, že si můžete vyhřát místnost i v jiném ročním období. Cena elektrického podlahového topení je také o mnoho levnější nežli teplovodní a to o 25 až 30 %. Nevýhodou tohoto topení je, že vzhledem k zvyšování energie, bývá finančně náročně vyšší, nežli u teplovodního. Vytopení místnosti po zapnutí je asi 2 až 3 hodiny.

U teplovodního topení se zamyslete nad výběrem trubek. Zcela ideální jsou trubky z mědi. Trubky z plastu jsou mnohem citlivější na sebemenší poškození. U tohoto topení jsou dvě možnosti realizace a těmi jsou: systémy na sucho a mokro. Tyto dva typy podlahového topení je možné využít také do stropu. 

Výhody podlahového topení

Sálavé teplo z podlahy je velice příjemné a zdravé. Teplo se v místnosti rozprostírá poměrně rovnoměrně, na rozdíl od vytápění běžnými radiátory, kdy se teplo drží u podlahy a od nohou je zima. Je to komfortní a elegantní topný systém, nikde v prostoru nepřekáží radiátory. Je možné kombinovat konvenční topný systém s podlahovým topením, ale tato kombinace není příliš doporučována, neboť potom není výhodou úspora díky podlahovému topení.

Podlahovým topením můžeme vytápět libovolně velké plochy a rovněž je vhodné a možné jej využít i do prostor všemožně členitých. Pokud se rozhodnete po nějakém čase o zvětšení nebo přestavbu místnosti, máte již jistotu, že Vám žádná tepelná tělesa nebudou stát v cestě. Proto je toto topení velmi efektivní po všech stránkách komfortu, úspory a estetiky. Další výhodou je relativní bezprašnost provozu podlahového vytápění. Je vhodné do nemocnic a pro alergiky. Díky teplotě, která stoupá nahoru, není cirkulace tak velká jako u běžných topných systémů a následně je menší i cirkulace prachu.

Nevýhody podlahového vytápění

Výhod má podlahové topení poměrně dost, ale nevýhody se také najdou a je dobré s nimi počítat. Provádění instalace musí být velmi pečlivé, nic nelze uspěchat a každá operace musí být po provedení zkontrolována. Bezchybně provedená pokládka je nutností, proto je žádoucí vybírat firmu s praxí a spolehlivým záručním i pozáručním servisem. Případné chyby se velice špatně odhalují a napravují. Pro ideální výsledek podlahového topení je nutné provést izolaci od stávající podlahy tak, aby teplo neunikalo do půdy nebo podkladních konstrukcí.

Podlaha musí být dobře tepelně izolovaná, při nedostatečné izolaci by mnoho tepla unikalo do půdy nebo do půdních konstrukcí. Tím, že zdroj tepla se nachází v podlaze, by tepelné ztráty podlahou byly mnohem vyšší, než u vytápění radiátorového.

Výhodné je také v kombinaci s topením zvolit vhodná okna, která dostatečně izolují a nepropouští zvenku studený vzduch, který může způsobovat nechtěnou cirkulaci vzduchu v místnosti.

Vhodnost podlahového vytápění

Podlahové vytápění lze využívat v nejrůznějších budovách a místnostech, v podstatě se dá říci, že je možné ho využít kdekoliv, kde je na podlaze dlažba nebo nízký koberec, přes který může teplo sálat bez větších ztrát.

Podlahové vytápěcí soustavy slouží již řadu let v rodinných domech, obchodech, opravnách, drobných provozovnách poskytujících služby, vstupních halách podniků a dalších budovách. V bytech se zřizuje podlahové vytápění hlavně do kuchyní, koupelen, případně obývacích pokojů. Může však být využíváno také v předsíních, zádveřích, verandách, garážích a dalších místnostech. Nemusí totiž být využito jen pro vytápění na pokojovou teplotu. V některých případech je třeba místnosti jen temperovat, aby v zimě nezmrzlo ovoce, barvy nebo jiný materiál. Vytápění zádveří na 20°C je zbytečné, ale teplota nastavená termostatem na 10°C může být v zimním období dostačující.

Instalace termokabelů a termorohoží

Možností instalace je několik:

 • Přímo na betonovou podlahu, kterou je nejprve nutností tepelně izolovat tak, aby se zabránilo nežádoucím únikům tepla přes konstrukci stropu. Termokabely se zalévají 5ti až 6ti centimetrovou vrstvou betonové mazaniny nebo jiné zalévací směsi, zbavené ostrých prvků. Tvrdnutí a sušení betonu probíhá minimálně 28 dní; postupný ohřev podlahy z 15 °C na 25 až 28 °C by měl trvat asi týden.
 • Termokabely se upevní na horní, třícentimetrovou vrstvu ztuhlého betonu a zalijí se další vrstvou o tloušťce 2 až 3 cm; nevyhřívání je tak flexibilnější, s přesnější regulací a úspornějším provozem.
 • Jiný druh termokabelu o tloušťce 2,5 cm je fixovaný na samolepicí umělohmotné síťovině, ta se připevní na očištěnou podlahu a následně se jen tenkou vrstvou pružného lepicího tmelu zatře. Takováto vytápěcí rohož je vhodná na temperování tenkých renovovaných podlah. Hlavní výhodou je možnost aplikace na původní podlahy, čímž odpadá stavební nepořádek, související s odstraňováním staré krytiny, podlaha se zvýší asi jen o  15 mm. V případě použití dřevěné nebo plastové krytiny je nutné zalít rohože 10milimetrovou vrstvou zalévací směsi tak, aby se zabezpečila rovnoměrná teplota povrchu.
 • Termokabely se mohou instalovat i pod dřevěné, respektive laminátové podlahy, tedy na původní podklad. Není potřeba je zalévat betonovou vrstvou. První vrstvu systému tvoří polystyrenovo-hliníkové desky. Polystyren ideálně izoluje od podkladu a hliník má výbornou tepelnou vodivost. Při tomto systému se termokabely ukládají do drážek hliníkových desek, které se nahřívají. Přímo na desky potom lze položit samotnou podlahovou krytinu, například dřevěnou.

Teplovodní podlahové vytápění se skládá se ze zdroje tepla, rozdělovací stanice, izolační desky a trubek. Zdrojem tepla může být kotel – nejlépe kondenzační, který podporuje nízkoteplotní vytápění.

Vhodné podlahové krytiny pro zřízení podlahového vytápění

Nejvhodnějšími jsou samozřejmě materiály, které dobře vodí teplo, z tohoto ohledu se tedy jakožto nejvhodnější jeví dlažba. Dlažba však působí na pohled studeně, čímž může snižovat pocit komfortu. Její nevýhodou je, že její využití v domácnosti může být akusticky problematické. Pokud nechceme topit po celý rok, v měsících, kdy netopíme, bude dlažba trvale chladná, což je obrácenou stranou mince výhod vodivosti tohoto materiálu. Pokud se nerozhodnete pro dlažbu, pak je vhodným výběrem materiálu podlahy dřevo. Míra teplotního odporu dřevěných podlah je sice vyšší, v případě, že je však instalace provedena správně a s dostatečnou spodní izolací, pak se teplo neztrácí a dřevem bez větších obtíží prochází. Dřevěná podlaha se zahřívá o něco déle než podlaha kamenná.

Náklady na podlahové vytápění

Pořizovací cena je u podlahového vytápění vyšší, než je tomu u klasických otopných těles. Nezapomínejte však zohlednit fakt, že celkové náklady budou v konečné fázi podstatně nižší. Na pořízení podlahového vytápění se nevyplatí šetřit. U levného materiálu hrozí jeho snadné poškození a může být také celkově nekvalitní. Obraťte se nejlépe na odbornou firmu, která na kvalitní a odolný materiál poskytuje dlouhou záruční dobu. Připočítejte ještě výdaje za kvalitní regulační jednotku, ty levnější vyjdou na několik stokorun.

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu