Jarní bylinky pro váš byt

Všichni milujeme vůni čerstvých bylinek a exotického koření. Sehnat ale v běžném supermarketu kvalitní rostlinky je téměř nemožné. Jsou plné škodlivých látek a jejich léčivé účinky během zpracování dávno vymizely. Nejlepší variantou, jak získat čerstvé bylinky a koření, je vypěstovat si vlastní.


Pak si na vašich jídlech pochutnají i ti nejvybíravější. Navíc nevadí, když nemáte zahrádku, ani že je venku na bylinky chladno. Zasadit si je můžete klidně přímo v kuchyni.

Jaké bylinky pěstovat v bytě?

Jarních bylinek, které se dají pěstovat doma i přes zimu je nespočet. Mezi ty nejoblíbenější patří třeba tradiční pažitka, meduňka, máta, tymián, rozmarýn, saturejka nebo šalvěj. Pokud máte rádi středomořskou kuchyni, můžete si vypěstovat například bazalku a oregano. Uvnitř se dá pěstovat dokonce i bylinka známá především z modravých plání jižní Francie, levandule.

Ať už se rozhodnete v bytě pěstovat jakékoliv bylinky, hlavně se vyhněte vysokým, a především zapáchajícím rostlinám

Využití bylinek 

Bylinky, které si doma vypěstujete, můžete využít na desítky způsobů. Nejčastěji jako koření nebo surovinu pro ty nejlepší čaje. Některé bylinky, jako třeba levandule, vám pomohou vyřešit problémy s hmyzem. Pytlík sušené levandule v šatníku je ideálním prostředkem na odpuzováním molů, a ještě bude oblečení krásně vonět.

Pro gastronomické výlety do jižních krajin můžete využít právě bazalku nebo oregano. Bazalka je ideálním doplňkem rajčatových omáček, salátů nebo polévek. Nejlepší je samozřejmě čerstvá, ale i sušená má své kouzlo. Pro zvýraznění středomořské chuti se používají také bylinky s blahodárnými účinky, tymián a rozmarýn, které skvěle provoní různé typy masa. Pokud se radši věnujete typicky české kuchyni, můžete si vypěstovat třeba majoránku. Tato česká verze oregana se výborně hodí do například do bramboráků nebo česnečky.

Z máty si můžete uvařit osvěžující bylinkový čaj. K přípravě horkého nápoje se hodí i meduňka, která navíc pomáhá v boji proti stresu a nespavosti. Na bolest v krku je účinným lékem šalvějový čaj. Pokud přidáte ještě zázvor, nachlazení nemá žádnou šanci. 

Pěstování bylinek

V čem můžete bylinky pěstovat?

Při výběru nádoby, ve které chcete bylinky uchovávat, se fantazii meze nekladou. Samozřejmě můžete použít tradiční květináče, nejlépe hliněné, aby měly bylinky dostatek vzduchu. Další oblíbenou a praktickou možností jsou truhlíky. Pokud jich doma nemáte dostatek, nezoufejte. Bylinky můžete zasadit i do misky nebo třeba kelímku od jogurtu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv nádobu, dejte na dno jako drenáž kamínky, jemný štěrk nebo kus dřeva.

Buďte kreativní. Bylinky sice nejsou primárně určené k výzdobě bytu, když je ale vhodně zahrnete do interiéru vašeho bytu, budou je obdivovat a žádat vás o rady všechny návštěvy. Pokud se rozhodnete do pěstování bylinek investovat více času i prostředků, můžete si pořídit i speciální vnitřní mini-skleníky.

Jak zajistit úspěch při pěstování bylinek

Bylinky, které rostou uvnitř, můžeme sice pěstovat po celý rok, ale ideální dobou je začátek jara. Bude se jim ovšem dařit méně než bylinkám, které se pěstují na zahradách, a proto pro ně musíte vytvořit vhodné prostředí.

Velmi důležitý je výběr půdy, do které bylinky zasadíte. Musí mít dostatek živin, ideální je třeba využít směs hlíny, kompostu nebo rašeliny, popřípadě speciálního substrátu. Běžná půda ze zahrady bylinkám stačit nebude.

Květináče nebo truhlíky s bylinkami musíte umístit tak, aby k nim dopadal dostatečný počet slunečních paprsků. Vyhovuje jim vyšší teplota, proto se pro ně snažte najít tu nejteplejší místnost v bytě. Ještě důležitější je zajistit stabilní klima, tedy zabránit kolísání teplot v místech, kde bylinky pěstujete.

Ideální je v tomto případě zimní zahrada, ale můžete si vystačit i s parapetem nebo se stolkem umístěným blízko okna. Ideální je, pokud směřuje k jihu nebo východu. Hlavně dejte pozor, aby se bylinky nedotýkaly skla. Pokud by okno namrzlo, špatně by to snášely. Bylinky je nutné pravidelně zalívat, ale nesmí ve vodě plavat. I tady platí známé úsloví „všeho s mírou“.

Je důležité nezapomínat na to, že bylinky jsou v první řadě potravina. A jelikož se bylinky konzumují, není vhodné používat hnojivo. Raději už při sázení použijte kvalitní zeminu, která pravidelné hnojení nevyžaduje. Když se vám pěstování nedaří a nevidíte jinou možnost než bylinky hnojit, používejte výhradně přírodní zdroje živin. Alespoň 2 týdny před sklizní by už bylinky neměly být vystaveny žádným chemickým látkám.

Sklizeň a uchovávání bylinek 

Při sklizni se s každou bylinkou musí zacházet jinak, ale pravidla uchovávání jsou obvykle stejná. Nejlepším způsobem jak zajistit, aby se bylinky nekazily, je sušení.

Se sušením je potřeba začít ihned po sklizni. Bylinky musí být na suchém místě s dostatkem čerstvého vzduchu, třeba i venku. Nedoporučuje se ale bylinky vystavovat přímému slunci, v přílišném světle ztrácí barvu i pozitivní účinky. Po důkladném usušení je potřeba bylinky uskladnit například do zavařovacích, nebo jiných uzavíratelných sklenic, a uchovávat je na tmavém místě.

Ani usušené bylinky nevydrží věčně, ale po bohaté sklizni máte klidně až na rok vystaráno.

 

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu