Jak založit trávník a jak se o něj dobře starat

Asi každý by chtěl mít na zahradě trávník, který bude krásný na pohled a příjemný na dotyk. Jenže takový výsledek přináší jen pečlivá a pravidelné péče od samotného založení trávníku. Tu můžete přenechat najatému zahradníkovi, nebo ji zvládnout sami. Základem je dostatek času, odpovídající vybavení a samozřejmě chuť se trávníku věnovat.

Budete-li začínat, jak se říká „od nuly“, čeká vás založení trávníku se vším všudy. Můžete zvolit jednodušší možnost, a to předpěstované travní koberce, které se jen položí na zarovnaný a připravený povrch. Nutno ale zmínit, že se jedná o finančně náročnou variantu. I proto je lepší si trávník založit klasickým způsobem, tedy osetím nachystané plochy. A my vám poradíme, jak na to. Posléze se zaměříme také na nejzákladnější kroky péče, kterou je potřeba trávníku věnovat, aby byl stále pěkný a kvalitní a plnil všechny nároky, které na něj máte.

Jak založit trávník

V prvé řadě je třeba pečlivě připravit půdu. V místech, na kterých chcete mít trávník, nesmí být žádné nečistoty, například od stavebních prací, které probíhaly při budování pozemku. Odstraňte kameny, pařezy a další překážky. Jestliže chcete, aby zahradou vedly vydlážděné cestičky, měly byste je vytvořit ještě předtím, než přistoupíte k samotnému zakládání trávníku. Další kroky najdete v tabulce níže:

Jak založit trávník

 • Co udělat?
 • Co to znamená?

1/ Zkontrolujte typ půdy

Půda, kterou budete chtít osít, by neměla být příliš jílovitá nebo hutná. V takovém případě bude potřeba ji provzdušnit. Toho se nejlépe dosáhne pískem, který do ní zapravíte obyčejnými hráběmi.

Neméně důležitá je kyselost půdy, ta by se v ideálním případě měla pohybovat v hodnotách od 5,5 do 6,5. Pokud je toto číslo nižší, použijte vápenec, který je třeba rovnoměrně rozprostřít.

2/ Zbavte půdu plevele a dalších škůdců

Když dokončíte první krok, přichází na řadu rozrytí půdy, abyste mohli odhalit prorůstající plevel, případné plísně a houby, které by byl pro trávník ohrožením hned od začátku jeho růstu.

Na odstranění si pořiďte herbicidy, které by měly přinést výsledky do 2 týdnů od použití. Objeví-li se poté plevel znovu, celou proceduru zopakujte, i když to bude znamenat časovou prodlevu.

3/ Vyrovnejte nerovnosti

Není-li to záměr, aby byl terén kopcovitý a členitý, postarejte se o to, aby byla plocha vyrovnána. Na pozemku by neměly být jamky, prohlubně či různé vyvýšeniny.

U větších zásahů plánujte dopředu. Ideálně zarovnávací práce provádějte na podzim, abyste výsev provedli minimálně za půl roku poté.

4/ Vysejte travní směs

Výsev je vhodné vykonávat na jaře nebo na podzim. Nejlepšími obdobími jsou duben až květen a poté srpen až září. Jestliže chcete trávník založit v létě, nic vám nebrání, ale budete muset hodně často zavlažovat a hlídat, aby vám vyrůstající trávník nespálily sluneční paprsky.

Výsev za vás může obstarat stroj, u menších pozemků však můžete semena po pozemku sami rozházet. Zpravidla se na 100 metrů čtverečných užívá cca 2 až 2,5 kg osiva. Pokud fouká vítr nebo je půda zcela rozmáčená od deště, vyčkejte na příznivější podmínky.

5/ Zapravte semeno do půdy

Na úplný závěr je třeba semeno podle jeho druhu zapravit do půdy. Drobnější typy stačí zarýt hráběmi, aby zůstaly necelý centimetr pod povrchem.

Na závěr je třeba půdu udusat. Nejrychleji to půjde válcem, můžete také improvizovat – připevnit si k botám delší hladká a pevná prkna a procházet se po půdě.

Bez sekačky to nepůjde

Vybrat kvalitní a dobrou sekačku na trávu, to není jen tak. Přitom právě sečení je pro hezký vzhled travního porostu vůbec to nejdůležitější. Podle rychlosti růstu je pak nutné volit intenzitu a pravidelnost sečení. Obvykle se však seče v hlavním období růstu, tedy od května do června/půlky července, 2x za týden. Zbytek roku postačí, když trávník zarovnáte 1x týdně, případně s delšími časový rozestupy. Po posekání by měl být trávník vysoký zhruba okolo 4 až 6 cm, jakmile tráva opět vyroste (cca o 5 cm), měli byste sekat znovu. Budete-li chtít pěstovat ozdobný trávník, pak se dle půdy bude zarovnávat na výšku přibližně 3 cm. Panují-li velká horka, pak se doporučuje ponechávat trávník vyšší, než jak jste zvyklí, aby nadměrné teploty a intenzivní sluneční paprsky přílišně nevysušovaly půdu, a tak neničily zázemí vašeho trávníku. Jestliže odjíždíte na delší dobu a o trávník se nikdo nebude starat, tak se po příjezdu nevrhněte do sekání na požadovanou výšku, ale udělejte to postupně. Jinak byste trávník přílišně oslabili. Nyní se podívejme na to, jak vybrat vhodnou sekačku, bez které to zkrátka nepůjde.

Benzinovou, nebo elektrickou?

První rozhodnutí bude o tom, zda chcete sekačku s elektrickým motorem, nebo na benzin. Obecně byste měli rozmýšlet na základě toho, jak velký pozemek je a jak je jeho terén členitý. Základní pravidlo je, že čím větší a pro pojezd sekačky složitější terén, tím výkonnější přístroj byste měli vybírat.

 • Benzinová sekačka na trávu

Celkově lepší výkon podávají benzinové sekačky s odpovídajícím objemem motoru. Hodí se pro rozlehlé pozemky a velká prostranství. Dle terénu se pak zvolí typ s pojezdem (snadnější ovládání) či bez něj (o záběr se postará obsluhující osoba). Benzinové sekačky se doporučují k pozemkům o velikosti nad 650 m2.

 • Elektrická sekačka na trávu

Pro běžné využití se v domácnostech nejvíce užívají elektrické sekačky, které jsou finančně dostupné a menších rozměrů, takže i jednoduše skladovatelné. Výběr je vhodné orientovat opět dle velikosti pozemku – do 250 m2 postačí záběr nože okolo 30 cm, u větších se pak více osvědčí záběr okolo 40 cm.

Jaké parametry při výběru sekačky sledovat?

 • konstrukce a typ žacího ústrojí – sledujte kvalitu šasi i všech spojů
 • žací ústrojí  - vřetenové pro anglický trávník, strunové pro členitější tenér s hůře dostupnými místy, rotační – univerzální
 • výkon motoru
 • doplňkové parametry – objem sběrového koše, automatické vyprazdňování, nutnost údržby

Mimo pravidelného sečení je důležitá i vertikutace

Pro kvalitu trávníku je nutné dělat mnohé, vedle sečení se doporučuje i vertikutace. Tímto pojmem se označuje proces, kdy se trávní provzdušní, protože se na něm hromadí různé organické zbytky, co ucpávaj jeho vrchní plochu, kterou vlastně „dýchá“. Vertikutace by se měla provádět na podzim, tedy po sezóně a před zimou, ale také na jaře, aby se trávník vzpamatoval po mrazech a sněhu, kterým byl přikryt. Vertikutace trávníku ho často uchrání před zničením.

Co je vertikutace a co obnáší?

Jak už bylo napsáno výše, vertikutace má za úkol provzdušnit trávník. A jak se toho dosáhne? S pomoci vertikutátoru nebo vertikutačních hrábí. Oba nástroje pak do půdy v určitém úhlu a do určité hloubky zabodávají nože, kterými vytváří chodby, jimiž pak může trávník „dýchat“. Odstraní se travní plsť, která se vytváří odumřelými částmi rostlin, zbytky pokosené trávy, napadaným listím, mechem nebo třeba plevelem. Trávník pak nemůže přijímat živiny a voda zůstává v jeho horních vrstvách, kde ho přílišně zavodňuje. Vertikutátory mohou být s pohonem (elektrický motor, cena základních typů okolo 1500 Kč, lze ho i zapůjčit) či bez něj, v podstatě však jednoduchou vertikutaci zvládnete i s pevnými hráběmi s ostrými kolíky. Vertikutace trávník rozryje, čímž se odhalí i holá místa, která se pak mohou dosít. Vertikutace by se měla provádět před příchodem prvních mrazů a na jaře v období, kdy se již alespoň trochu ustálí teplejší počasí.

Největší hrozby: mech a plíseň

Často se stává, že i přes značné úsilí věnované údržbě ztrácí trávník na kvalitě i svém vzhledu. Největšími hrozbami jsou v tomto ohledu mech a plíseň sněžná. Podívejme se nyní na to, jak se těchto škůdců zbavit.

Jak odstranit mech v trávníku

Ještě než se vrhnete do horlivého zbavování se mechových ploch na vašem pozemku, měli byste zapátrat po příčině, která způsobuje růst mechu. Nejčastěji se jedná o důsledek:

 • nedostatečné propustnosti půdy, kdy se v ní drží vlhkost (po vydatných deštích nebo neuváženém zalévání)
 • trvalého stínu, ve kterém se trávník nachází
 • kyselosti půdy
 • nedostatku živin

Pokud se v půdě zadržuje příliš vody, je vhodné přimíchat do ní písek, kterým se vylehčí a promísí. Mimo to se může trávník provzdušnit vertikutací. Pokud máte trávník ve stínu, zapátrejte po tom, zda by nebylo vhodnější vysadit na takových plochách druhy, kterým stín nijak nevadí, například lipnici. Kyselost půdy udržujte v rozmezí hodnot 5,5 až 6,5, pokud je kyselejší, vyrovnejte hodnoty vápencem. Taktéž dodejte trávníku živiny, mech může být výsledkem toho, že se mu jich moc nedostává. Můžete pořídit jednorázová i dlouhodobě použitelná hnojiva. Informace o vhodnosti konkrétních typů vám jistě sdělí pracovníci zahrádkářského obchodu.

Poté přijde na řadu samotné odstranění mechu. To lze provést mechanicky nebo s pomocí chemie. V prvním případě to znamená, že mech jednoduše vytrháte či vyhrabete. Chemické odstranění spočívá v užití prostředků – obvykle herbicidy. Je vždy nesmírně důležité držet se pokynů na obale, jinak se odstranění mechu nepovede.

Jak se zbavit plísně sněžné

Především v zimě, kdy je trávník pokryt neprodyšnou vrstvou ledu a sněhu, se stává, že se v něm začnou tvořit různé plísně. Nejčastěji jde o typ plísně sněžné. Ta nemusí přímo souviset s mrazy a sněhem, i tak je ale problémem na mnoha zahradách. Vyskytuje se u všech druhů trav a na trávníku vytváří zhruba 10 cm velké žluté skvrny, které se postupně zvětšují. Později se navíc objevuje povlak z bílého nebo lehce narůžovělého mycelia. Pokud není plíseň moc hluboko a trávník je jinak kvalitní, postará se o její likvidaci sám. Pokud ne, je třeba napadená místa vyčesat hráběmi a počkat, zda se dané plochy zregenerují. Pomocí může být i nějaký fungicid. Jestliže plíseň napadla skoro celý trávník, pak se asi nevyhnete zakládání nového trávníku.

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu