Jak vymalovat byt

Barvy v našich domovech jsou stejně důležité jako nábytek a další vybavení. Nejvíce jich zpravidla můžeme využít na stěnách. O tom, jak vymalovat byt, rozhodují nejen naše preference, ale také to, čeho chceme v daném prostoru dosáhnout. Zda má navozovat uklidňující, nebo naopak aktivizující pocity apod. V tomto článku se proto společně podíváme na to, jak vymalovat byt, a to místnost po místnosti. Nebude chybět ani návod na to, jak vymalovat byt, aniž by to stálo příliš úsilí.

Vymalovat si můžete sami, případně oslovit odbornou firmu, která to zvládne za vás. Je to rychlejší možnost, ale samozřejmě něco stojí. Pokud upřednostníte první variantu, pak se vám jistě následující řádky budou hodit. Získáte na nich tipy, jak vymalovat byt co nejlépe, abyste se v něm cítili příjemně a pohodlně.

Jak vymalovat byt: kuchyň

V kuchyních se mnozí lidé přiklání ke klasické bílé barvě. Ta je symbolem čistoty, nicméně pokud zvolíte barevnější možnost, určitě rozdíl brzy poznáte. V kuchyni se nejvíce osvědčí teplé odstíny, které jsou optimistické. Jestliže je součástí kuchyně i místo, kde připravené jídlo konzumujete, pak zkuste barvy, které mají dokázaný pozitivní vliv na trávení a celkově chuť k jídlu. Typicky je to zelená. Obecně platí, že malba zdí nesmí svou sytostí přebíjet ostatní vybavení.

 • Doporučované barvy do kuchyně: oranžová, žlutá (nejuniverzálnější), červená do velkých kuchyní, zelená, světle modrá

Pokud chcete následovat aktuální trendy, zvolte i moderní způsoby výmalby. Namíchejte si dva tóny jedné barvy a použijte je místo klasického jednolitého vymalování všech 4 stěn jednou barvou. Chcete-li výraznější řešení, pak si určitě zamilujete kontrastní kombinace barev s bílou.

Barvy, které se do kuchyně příliš nehodí: fialová, tmavě hnědá, šedá, černá

Jak vymalovat byt: obývací pokoj

Obývací pokoj je považován za vůbec nejdůležitější místnost v bytě nebo domě. Schází se v něm rodina, aby komunikovala nebo se věnovala oblíbeným činnostem. Obývací pokoj je středem každého domova a společenským centrem, kde lidé utváří vztahy. A právě jim může dopomoci i výmalba. Zpravidla se doporučují jasnější teplé a aktivní barvy. Pokud však chcete mít obývák jako čistě odpočinkovou místnost, můžete zkusit i studenější tóny, které se obvykle dávají do ložnice.

 • Doporučované barvy do obývacího pokoje: žlutá, tmavá červená v kontrastu s bílou, jemná fialová, oranžová

Moderní jsou kombinace výmalby s tapetami. Těmi můžete zvýraznit nějaké hezké místo, nebo třeba výjimečný kus nábytku. Tapety na zeď se v této době prodávají s rozmanitými vzory – od geometrických tvarů ke květinám či dokonce postavám.

Barvy, které se do obývacího pokoje nehodí: sytě červená, modrá, černá, zelená

Jak vymalovat byt: dětský pokoj

Pro děti je jejich pokoj královstvím. Pro vás zase možností, jak formovat jejich osobnost, tu totiž mimo jiného utváří právě i to, kde ratolesti vyrůstají. Barvy vám pomohou vypořádat se i s tím, když je dítě moc aktivní, nebo naopak bez energie.

Ideální dětský pokoj je rozdělen na zóny – na pracovní, klidovou a zábavní. Podle toho by se pak měly volit barvy. Vyvarujte se pochmurným a příliš agresivním odstínům, ty jsou nevhodné tak jako tak.

 • Doporučované barvy do dětského pokoje: zóna pro hraní nebo relaxaci = oranžová, žlutá, limetková, červená, fialová, zóna pro učení = modrá, zelená, modrozelená, žlutá, zóna pro odpočinek/spánek = pastelové barvy, např.: růžová, tyrkysová, písková apod.

Odborníci se shodují, že dětský pokoj by měl být určitě dostatečně barevný. Proto nemalujte tuto místnost jen jednou barvou, ale v každé zóně použijte jinou nebo minimálně aspoň jednu barvu v několika tónech. Kombinací se nebojte, dávejte však pozor v malých prostorech, kde by byl celkový dojem spíše stísněnost.

Jak vymalovat byt: ložnice

Nyní přichází na řadu místnost, ve které musí být radost odpočívat a spát. Řeč je tedy o ložnici, na té si musíte dát skutečně záležet. Jinak se v ní nebudete cítit dobře, což může v krajním případě vyvolat i nepříjemné poruchy spánku. Ložnice je celkově klidová zóna. Na to při malování pamatujte. Nevhodné jsou tmavé odstíny jakékoliv barvy.

 • Doporučované barvy do ložnice: neutrální jako bílá, smetanová, béžová, popelavá, kávová, dále modrá, zelená, šedá a fialová, nikdy ne lesklé, u teplých pozor, aby nebyly příliš agresivní, vhodná je meruňková, broskvová či citronová

V ložnici si dejte pozor na přehnané kombinace. Ideálně použijte 2. 3 jsou někdy už příliš, především v malých místnostech. Zvolte si jednu hlavní barvu a k té pak přidávejte v další barvě doplňky či výmalbu v jiném odstínu.

Malování snadno a rychle

O tom, jak bude vypadat výsledek, nerozhoduje pouze správná volba barev, ale také způsob, jakým budete malovat. Někdo se toho bojí, a tak neustále experimentuje a není s výsledkem spokojen téměř nikdy. Pokud si ale přečtete následující řádky, už se nebudete muset obávat, co z toho po zaschnutí barvy vyleze.

Základním bodem celé výmalby je samozřejmě zakrytí nábytku fólií nebo novinami, aby na něj barva nekapala nebo nestékala. Jestliže je ho v místnosti moc, dejte si tu práci a vystěhujte ho třeba do vedlejší místnosti. Malování vám pak půjde rychleji a lépe od ruky. Není nic horšího, než přeskakovat při výmalbě různé překážky v podobě skříněk, křesel, židlí a stolů.

Začněte od stropu

Strop je tím, čím byste rozhodně měli začít. Žádná levá ani pravá stěna, vaší startovací plochou musí být strop. Nátěry na něj nanášejte zhruba metr široké, vždy ve směru dopadajícího světla, tedy zpravidla od okna ke dveřím. Eliminujete tak riziko vzniku ošklivých šmouh, kvůli kterým se většinou tak rozčilujete. Strop potřebuje alespoň 2 vrstvy nátěru, vždy je třeba nechat spodní vrstvu pořádně zaschnout, než budete načínat další. Konkrétní údaje o tom, jak dlouho to potrvá, najdete na obale dané barvy.

Každá vrstva má jinou hustotu

I když výše bylo napsáno, že je potřeba, aby byla barva nanesena alespoň ve 2 vrstvách, ty se od sebe liší svou hustotou. První musí být naředěna o něco více než ta další. Jen tak se lépe dostane do pokladu a spojí se s ním, aby další vrstva neodpadávala nebo aby se neloupala. Pro ni tedy musíte použít naopak hustší barvu, která udělá krycí službu, tedy to, co je od ní očekáváno. Jestliže si nejste jisti, zda máte vše namícháno dobře, vyzkoušejte si nejprve barvu či barvy na malém místě, které není jen tak viditelné.

A jde se na to

At už použijete váleček nebo malířskou štětku, což jsou vůbec nejoblíbenější pomůcky k malování, vždy musíte brát v potaz to, že s oběma pomocníky je třeba odlišně zacházet, aby byl výsledek co nejlepší.

 • Jak vymalovat byt s válečkem

U válečku platí, že první vrstva by měla být nanášena nepravidelně, tedy křížem krážem, aby nevznikaly šmouhy. Druhá vrstva už musí být pravidelná a také co nejvíce přesná. Jednotlivé pruhy jsou vytvářeny s malými odstupy vedle sebe, jakmile máte místnost takto vymalovanou, natírejte pak šikmo po stěně. V poslední fázi děláte tahy horizontální a rovnoběžné s podlahou.

 • Jak vymalovat byt s malířskou štětkou

Malířská štětka je mezi nástroji na malování stálice, na kterou mnozí nedají dopustit, práce s ní je však o něco obtížnější a namáhavější. Hned od začátku, co s ní začnete malovat, musíte dbát na to, aby byly jednotlivé pruhy co nejlepší, a to nejen v otázce estetiky. Samotné malování musí být prováděno odshora směrem dolů, tahy musíte střídat a překrývat u okrajů ve zhruba 10 cm.

I když není malování příliš oblíbené, dá se zvládnout vcelku jednoduše, pokud si necháte poradit. Nebojte se toho a udělejte si doma zázemí, ve kterém vám bude opravdu dobře a ve kterém se vy i ostatní členové domácnosti budete cítit uvolněně. A víte také, že výsledný dojem výmalby ovlivní i to, zda vymalujete jen jednu zeď či dvě naproti sobě atd? Pokud ne, získáte více informací v tomto článku, kde najdete i návodné nákresy!

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu