Robotické vysavače usnadní úklid

Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Prakticky stačí zmáčknout pár tlačítek a přístroje pracují za vás. Robotický vysavač vám ušetří spoustu času, který můžete věnovat odpočinku nebo svým zájmům.

Robotické vysavače využívají nabíjecí baterie, tedy mají menší sací výkon než klasické manuální vysavače. Sací výkon však není tolik důležitý, protože kvalitní roboti využívají rotující kartáče a přejíždějí čištěný prostor více než pětkrát. Hlavní rotační kartáč by měl mít kolem tisíce otáček za minutu, postraní kartáče rotují rychleji, aby nahnaly nečistoty z rohů místností pod hlavní kartáč. Vysavač je díky systému kartáčování schopný vyčistit nejen pevné povrchy jako je lino, dlažba nebo plovoucí podlaha, ale i koberce s vyššími chlupy.

Jak vybrat robotický vysavač

Jak již bylo řečeno, robotické vysavače fungují na jiném principu, než ty klasické. Nezáleží tolik na sacím výkonu přístroje, je však důležité zaměřit se na jiné faktory. Prvním z nich je počet a stavba kartáčů. Kartáče musí mít dostatečně vysokou rychlost otáčení, dobrou vlastností je i nastavitelná délka vlasu kartáče nebo možnost pohybu kartáče spolu s výškou podlahy. Důležitý je také rozměr robota. Uvádí se, že by měla být výška vysavačů maximálně devět a půl centimetru, tak aby přístroj mohl čistit podlahu například i pod postelemi nebo dalším „nízkým“ nábytkem.

Robot by měl být schopný překonat překážku – tedy najet na koberec nebo přejet kabely. Robotické vysavače, které si poradí s kabely a nenavinou je na kartáče, jsou vybaveny funkcí „antitangle“.  Všechny kvalitní nabízené robotické vysavače disponují také senzory zabraňující pádu. Obvykle se jedná o dva nebo čtyři senzory, které vysavač zastaví před pádem ze schůdku nebo dalších nerovností. Problém může nastat při vysávání méně obvyklých povrchů – například skla nebo černé podlahy. Takové podklady mohou senzory bránící pádu zmást a vysavač poté povrch nevyčistí.

Některé modely využívají místo senzorů mechanické pomůcky, mezi které patří magnetické proužky – ty však musíte rozmístit po pokoji sami a vytyčit tak plochu pro pohyb robota. Lepší vysavače využívají „virtuální zdi“. Malé zařízení vysílá paprsek, přes který robotický vysavač nemůže přejet. I v tomto komponentu lze ušetřit energii – v nabídce se totiž objevují zařízení vysílající paprsek, jen když je vysavač blízko.  Další možná funkce - „virtuální maják“ - umístí „virtuální zdi“ mezi dveře a v určitý čas je odstraní, aby stroj přejel do jiné místnosti. Díky tomu lze i načasovat úklid jednotlivých místností.  

Kvalitní roboti s umělou inteligencí

Dražší robotické vysavače se mohou chlubit umělou inteligencí, která dokáže detekovat nečistoty a na nejvíce špinavá místa se zaměřit. K tomu určené senzory jsou umístěné u hlavního kartáče a v případě zaznamenání nečistot místo čistí dokud není zcela čisté. Díky této funkci lze ušetřit i energii, protože některé nabízené produkty se automaticky vypnou, když už nevidí žádné nečistoty.

Robotické vysavače jsou většinou automatické – stačí je nastavit a plní zadané pokyny. Na cenově dostupnějších modelech lze přesně nadefinovat pohyb po pokoji, přístroj poté čistí podlahu až do svého vybití nebo do nastavené doby. Roboti s nejlepšími technologiemi pomocí desítek senzorů místnost nejprve zmapují (například s pomocí vertikálního skenování stropu), aby si ji dokázali „vykreslit“.

Robotický vysavač se dokáže nabít sám

Všechny přístroje jsou poháněny akumulátorem. Při koupi stroje je proto žádoucí zkontrolovat výdrž a délku nabíjení robota. Obvykle se přístroj nabíjí dvě až tři hodiny. Kvalitní robotické vysavače mají své nabíjecí stanice, ke kterým se stroj vrátí v případě vybíjející se baterie nebo po dokončení čistění. Nemusí se tak ručně připojovat k nabíječkám.

Automatizace čistění

Ačkoliv jsou robotické vysavače poměrně tiché, příjemnou funkcí je nastavení týdenního časovače. Přístroji tak lze naprogramovat, aby uklízeli ve vaší nepřítomnosti, a to ve pravidelných intervalech. Úklid je prakticky automatický, jedinou činností majitele chytrého stroje je stále čištění odpadních nádobek. Dostačující nádobka by měla mít kolem tří desetin litru, větší nádobky jsou poté poměrně nehygienické, ale není potřeba je tak často čistit. Otvor odpadní nádobky by neměl být příliš úzký, aby se neucpával.

Některé produkty nabízí i funkci desinfekce podlah pomocí UV diod. Účinnost UV diod je však často zpochybňována, protože diody jsou slabé a svítí na podlahu kvůli rychlosti robota velmi krátce.

Cena odpovídá vybavení robota

Robotické vysavače se na českém trhu objevily poměrně nedávno, již nyní lze vybrat z obrovského množství značek a druhů. Mezi nimi jsou i modely speciálně zaměřené pro domácnosti se zvířecími mazlíčky, které důkladněji vyčesávají chlupy z koberců. Ceny robotických vysavačů se pohybují v rozmezí od jednoho do dvanácti tisíc korun. 

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu