Infrasauna finskou saunu nenahradí, má však jiné přednosti

Sauna pochází z Finska. Je to prostor pro odpočinek a relaxaci vytápěný na vysoké teploty, které uvolní svaly a celkově mají blahodárné účinky na lidský organismus. Existuje více typů saun – nyní se hodně objevují takzvané infrasauny vyhřívající prostor odlišným způsobem oproti klasickým finským saunám.

Odborníci doporučují saunovat se dvakrát až třikrát do týdne a při jedné návštěvě sauny se třikrát nahřát a prudce zchladit. Samozřejmě záleží na tom, jak se člověk cítí a co je mu příjemné. Je však dokázané, že pravidelné saunování zlepšuje lidskou obranyschopnost a je tak dobrou prevencí. Saunovat by se neměli lidé, kteří jsou unavení, přejedení, nenajedení nebo mají větší zdravotní problémy. Kardiaci a osoby, které mají problémy s krevním tlakem, by se měli před saunováním poradit se svým lékařem.

Infrasauna nejdříve nahřeje tělo

Infrasauny neboli infrakabiny nevyužívají k vytápění kamna, ale jsou vyhřívány pomocí infrazářičů. Mohou jimi být panely nebo folie vytvářející infračervené záření podobné slunečnímu svitu. V prostoru je tak primárně nahříváno lidské tělo, a až poté se od něj ohřívá vzduch. Tyto druhy saun musí být dobře větrané. Teplota v nich je mnohem nižší – ideálně mezi padesáti a šedesáti stupni Celsia. Díky nižším teplotám se člověk může nahřívat až tři čtvrtě hodiny.

Infrasauny mají spoustu prospěšných vlastností pro lidské tělo. Sálavé teplo snižuje svalové napětí, zlepšuje prokrvení kůže, rozpíná tkáně a skvěle odstraňuje krevní nečistoty. Během pobytu v infrakabině by měl člověk hodně pít, protože se tak zlepší jeho látková výměna. V kabině nemusí být člověk nutně nahý, může mít oblečené spodní prádlo či plavky. Infrasauny se často používají v relaxačních centrech a také před podáním fyzicky náročnějšího výkonu, protože se nahříváním svaly „nastartují“. 

Infrakabiny pro jednu osobu pořídíte již kolem třiceti tisíc korun, velké luxusní kabiny mohou přijít i na několik set tisíc.

Pravá finská sauna je tradicí

Klasická sauna vymyšlená a uctívaná ve Finsku funguje na trochu jiném principu. Její nepostradatelnou součástí jsou kamna. Moderní kamna jsou většinou elektrická, ale prodávají se i kamna na dřevo nebo jiná paliva. Součástí tepelných jednotek jsou i kameny, které dobře akumulují teplo. V pravé finské sauně se kameny polévají, aby se v prostoru zvýšila příliš nízká vlhkost. U nás jsou však rozšířené spíše „suché sauny“ vyhřáté na teplotu kolem sto stupňů. V nich se kameny nepolévají a vlhkost v sauně je tak opravdu minimální.

Saunovat by se měl člověk nahý – je to hygieničtější a kůže se dokáže lépe ochránit před horkem. Velké osušky se využívají spíše jako podložky na lavice. Doba saunování je na každém, obvykle je pro člověka příjemná čtvrt hodina. Během saunování se používají březové metly a listí nebo různé kartáče a žínky k prokrvení kůže. Po opuštění sauny by se tělo mělo prudce zchladit. Lze využít sprchu, ochlazovací kádě, bazény nebo ideálně jezero s vysekanou dírou v ledu.  Při saunování musí být člověk velmi opatrný, mohou zkolabovat i zkušení jedinci.

Interiér sauny je v drtivém počtu případů obložen dřevem. Využívají se málo smolnaté a nesukovité dřeviny. Na stěnové obklady se nejčastěji používá finský smrk, kanadská borovice Hemlock, cedr, olše nebo méně vhodná osika. Pro sauny se vyrábí i tepelně ošetřené obklady (termo finský smrk nebo termo olše) a kartáčované obklady. Dřevěné lavice bývají vyrobeny z africké vrby abachi, finského smrku, limby, termo olše nebo například z osiky.

Sauna už i do koupelny

Sauna je nepostradatelnou součástí života ve Finsku. Součástí finských bytů proto bývají koupelnové sauny, které jsou hned vedle nebo uvnitř koupelen. Některé firmy již tuto vymoženost přivezly do Česka a začaly prodávat saunové buňky do koupelny. Ty nejmenší zabírají prostor velký jako vana – 140 x 90 centimetrů. Jsou vybavené příslušenstvím. Izolaci zajišťují poly-urethanové panely, s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, buňky se proto nemusí izolovat skelnou vatou.

Cena koupelnových saun se pohybuje kolem jednoho sta tisíc korun. 

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu