Hypotéka pomůže splnit si sen, ale zároveň zavazuje na roky dopředu

V dnešní době je hypoteční úvěr dostupný pro velkou část obyvatel a jeho zřízení je poměrně jednoduchá záležitost. Jedná se však o velmi důležité rozhodnutí celé rodiny, nad kterým by se mělo dlouho a svědomitě přemýšlet.

Hypoteční úvěr má více podob, každopádně jde o půjčku zajištěnou zástavou nemovitosti. Výhodnější úrokové sazby mají účelové hypotéky, u kterých máte přesně vymezené, na co peníze použijete. U neúčelových hypoték (americké hypotéky) sice nemusíte dokládat toky peněz, ale za to je zde vyšší úroková sazba. Avšak stále jsou výhodnější než spotřebitelské úvěry.

Na co dbát před zřízením hypotéky

V České republice je nyní velká konkurence produktů jednotlivých bank. Banky se „perou“ o klienty a stává se, že se lidé, kteří již splácí hypotéku, přesouvají ke konkurenčním bankám kvůli lepším podmínkám.

Asi nejdůležitějším parametrem hypotéky je úroková sazba. Jedná se vlastně o odměnu bance za poskytované služby. V současnosti jsou úrokové sazby velmi nízké – pod čtyřmi procenty ročně. S úrokovou sazbou je pevně spjatá její fixace. Můžete si totiž zajistit úrokovou sazbu na několik let dopředu. Výhodou fixace je jistota, že vám po tuto dobu nehrozí vyšší úroková sazba, ale zároveň se nedočkáte ani nižší. Dlouhodobou fixaci je tedy dobré využít, když jsou úrokové sazby nízké. Naopak když jsou úrokové sazby vysoké, si můžete sjednat krátkodobou fixaci a doufat, že se podmínky za tu dobu zlepší. Fixace se obvykle sjednává na dobu od jednoho roku až deseti let.

Co je to refinancování hypotéky

Pár měsíců před tím než vám uplyne doba fixace, doporučují odborníci zabývat se refinancováním hypotéky, tedy možným přestupem ke konkurenční bance. Díky velké konkurenci si tak můžete vyjednat lepší podmínky pro další roky splácení hypotéky. Zároveň si však už při samotném zřízení hypotéky všímejte možností předčasného splacení půjčky bez sankcí a dalších podrobností smlouvy. Pokud by byly sankce příliš vysoké, nemusel by se vám přestup vyplatit.

Hypotéky i bez finanční spoluúčasti

Některé banky nabízejí i stoprocentní hypotéky bez finanční spoluúčasti. Pokud však máte již něco naspořeno, je lepší vzít si hypotéku s finanční spoluúčastí, protože je takový produkt výhodnější. Hypotéku si lze vzít na koupi, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti nebo na zpětné proplacení investovaných financí do nemovitosti. Obvykle se hypotéka splácí po dobu kolem dvaceti let, podmínkou je, že ji musíte splatit do svých sedmdesátin.

Ke zřízení hypotéky potřebujete kromě osobních dokladů hlavně potvrzení o příjmech, aby banka měla jistotu, že jste schopni hypotéku splácet. Jedná se o formulář, který si necháte potvrdit u svého zaměstnavatele. Banky obvykle chtějí, aby byl klient zaměstnán na dobu neurčitou. Osoby samostatně výdělečně činné musí dokládat své zisky obvykle za poslední dva roky. K měsíčnímu zisku či platu lze u některých hypoték přičíst i budoucí příjmy z pronájmu nemovitosti. To posuzuje odborný odhadce banky.

Bankéř posoudí, jestli jste schopni splácet

Z vašeho platu bankovní úředník odečte výdaje na domácnost (pevně dané částky na osobu a děti podle věku) a případně také splátky dalších půjček, aby zjistil, jestli máte dostatečně vysoký plat na splácení vypočtené měsíční splátky hypotéky. Nahlíží se také do registru dlužníků, kde můžete být zapsání v případě, že jste včas neuhradili různé finanční závazky. Malá zaváhaní však vaši žádost o hypotéku neohrozí.

Můžete si i zvolit různé druhy splácení – anuitní splácení znamená, že jsou měsíční splátky po celou dobu splácení stejně vysoké, progresivní splátky se postupně zvyšují a degresivní splátky se naopak postupně snižují. Záleží na vás, jaký typ hypotéky vám vyhovuje. Hypoteční úvěr lze nastavit různě, banky například zvýhodňují své dlouhodobé klienty a podobně.

Poplatky spojené s hypotékou

Se zřízením hypotečního úvěru jsou spojené některé poplatky. Většina bank vybírá poplatek za zřízení hypotéky, a poté za vedení úvěrového účtu. Vedle toho musíte uhradit i odhad vaší zastavené nemovitosti. Poplatky nebo sankce můžete platit i v případě mimořádných splátek. Záleží však na konkrétních smluvních podmínkách.

  

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu