Dekorace na zeď

Chcete ozvláštnit svůj byt? Chtělo by to nějaký nový prvek do vašeho interiéru? Pak se nebojte trochu experimentovat a zkusit si nějakou dekoraci na zeď i sami vyrobit. Dnes jsou velmi populární různé samolepky na zeď, jsou zajímavé a moderní, avšak můžete zkusit více experimentovat.

 

Váš dům či byt si to určitě zaslouží a takovéto dekorace na zeď vaše bydlení jednoznačně zútulní a učiní ho osobitějším. 

Vyrobte si vlastní dekorace na zeď

I když nejste právě velkým kreativcem či výtvarně nadaný, nezoufejte. I tak si můžete vyrobit vlastnoruční obrázek do bytu. V době sériově vyráběných plakátů bude originální dekorace na zeď zajímavým a příjemným oživením vašeho interiéru. Do čistého rámu můžete napnout např. kus jednobarevné nebo vzorované látky, do moderních interiérů se velmi dobře budou hodit látky s rozmanitými geometrickými tvary. Oživit interiér může třebas i jen nově nabarvený, starý dekorovaný rám.

Hezkou a osobitou fotografickou vzpomínku můžete vyrobit vytvořením mozaiky z vašich starých rodinných fotografií. Můžete je kombinovat s výstřižky z různých akcí, vstupenek na koncerty, do divadel,... Obdobně zaujme i vytvořená mozaika a obrázek ze starých pohlednic.

Velmi zajímavě působí efekt obrázku dva v jednom. Dva různé, avšak stejně velké obrázky rozstříháte na rovné proužky, zda budou stejnoměrné šířky, či rozdílné a vytvoří tak další nestandardní efekt, závisí už jen na vás, vašem vkusu a fantazii. Střídejte proužek z jedné a následně z druhé fotografie. Výsledný dojem vás mile překvapí.  

Mozaika na zdi 

Vyrobit si originální mozaiku na zeď v interiéru nebo i exteriéru nemusí být tak složité, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Mozaiku můžete tvořit z různých nepravidelných tvarů a vytvořit tak na pohled zajímavé prvky. 

Materiál, ze kterého můžete mozaiku tvořit je různý. Můžete použít různé kousky zbylých zrcadel nebo kachliček, dlažby, obkladaček. Je dobré mít stejný typ obkladů. Pokud máte větší kusy obkladů, vložte je do krabice nebo zabalte do hadru a použijte kladívko. Zbytkové dlaždice rozbijte na menší kousky, se kterými se vám bude lépe pracovat. Je rovněž dobré rozdělit si následně kousky na jednotlivé hromádky dle jejich barevnosti.

Zakupte jeden pytel lepidla na obklady a pytel spárovací hmoty. Pokud máte v plánu stěnu s mozaikou častěji umývat, pak je dobré srazit si bruskou na dlažby jejich hrany. 

Lepidlo na dlažbu dobře rozmíchejte a nanášejte pomocí staré vidličky nebo nože. Mozaiku můžete lepit dle citu nebo si ji můžete předpřipravit na předloze na papíře nebo podlaze a potom přenést na zeď. 

Lepidlo naneste na každou jednotlivou kachličku a přeneste na zeď. Pokud mají kachličky ostré hrany, pak pracujte raději v rukavicích, předejdete tak pořezání. Mezery mezi jednotlivými kousky mozaiky by měli být 3 - 8 mm. Někdy se může stát, že při nanášení vám zůstane na kachličce kus přebývajícího lepidla. Takové lepidlo raději ihned utřete vlhkým hadříkem, po zaschnutí se potom už mnohem hůře odstraňuje. Celou kompletní mozaiku nechte do druhého dne zaschnout. 

Zaschnutou mozaiku druhý den zaspárujte. Spárovací hmotu nejdříve dobře rozmíchejte. Výsledek rozdělané spárovací hmoty by měl být podobné konzistence jako sádra. Spárovací hmota se aplikuje do spár pomocí gumové stěrky. Je-li to nutné, nanášení opakujte. Větší přebytky spárovací hmoty odstraňujte ihned, jemný povlak utřete suchou houbou po aplikaci. 

Výsledkem bude dekorace na zeď, mozaika, která bude zdobit zdi, jistě nejen k vaší radosti. 

Obrázky z ubrousků jako dekorace na zeď

Ubrousková technika neboli decoupage se používá pro zdobení a dekor předmětů. Motiv, který je předtištěn na ubrousku, a to dvou nebo třívrstvém. Motiv se vystřihne nůžkami a poté se odstraní spodní dvě vrstvy ubrousku a nalepí se pouze vrchní, potištěná vrstva. K lepení je vhodné používat lepidlo na decoupage. Po nalepení ubrousek splyne s podkladem, výsledný obrázek potom imituje původní kresbu. K natření podkladu se používají akrylové barvy. Poté, co akrylové barvy zaschnou, nanese se vrstva krakelovacího laku, který způsobí efekt popraskanosti. Hotový výtvor je vhodné ještě přetřít lakem.

Další možností krom krakelovacího laku jsou tzv. reliéfní pasty. Jsou to pasty různých hrubostí, které dodají obrázků z ubrousků nový rozměr, způsobí totiž různé druhy efektů. Vybrat si můžete od jemného a hrubého pískového efektu, až po efekt struktur malířského plátna.

Mramorovací inkousty  

Pěkná dekorace na zeď vznikne tzv. mramorovacím inkoustem. Mramorovací inkousty jsou vynikající pro dekoraci jakýchkoliv nesavých povrchů – sklo, kovy, plasty. Inkousty mají vysokou přilnavost a třpytivé vzory. Na odmaštěnou a prachu zbavenou plochu se nejprve natře jedna plocha mramorovacím inkoustem. Ta se nechá nějakou chvíli zaschnout, nejlépe po dobu 10 minut a pak předmět natupujte další barvou. Na celkově zaschlou barvu natupujte houbičkou aktivátor efektů. Tím dosáhnete požadovaného výsledného efektu. Výsledné dílko stačí již jen vhodně zavěsit na zeď a je hotovo. 

Šperkovnice na zdi

Nápady především pro dámy, jak uskladnit vaše poklady. Jak bude šperkovnice na zdi konkrétně vypadat, záleží opět hodně na vaší fantazii a zpracování. Pro pověšení náušnic na háčcích je možné napnout kus dekorativní látky mezi dvěma body na stěně a o vrchní část zaháknout náušnice. Velmi pěkně můžou vypadat také náušnice a náhrdelníky zavěšené na drobných větévkách ze stromu, které umístíme do rámu, opřené a připevněné o boky rámu. Šperkovnice na zeď by mohla vypadat rovněž jako dřevěná skříňka, zdobená například, jak už bylo uvedeno výše - ubrouskovou technikou. 

Malovaný obrázek na skle 

Obrázek vlastnoručně malovaný na tabulku skla může být pěknou dekorací na zeď vašeho bytu či domu. Obrázek můžete vytvořit sami nebo máte-li děti, můžete nechat obrázek vytvořit jimi, budete tak mít zároveň i pěknou vzpomínku. Malovat na sklo lze oblíbenými slupovacími barvami, které si předkreslíme a po zaschnutí přeneseme na požadované místo. Krom skla můžeme použít třeba i zrcadlo. Zdobit můžete barvami na sklo, konturami, třpytkami. Obrázek můžete vytvořit i dle různých šablon. 

Leptaný obrázek na skle

Na výrobu leptaného obrázku na sklo zakupte leptací krém nebo leptací pastu na sklo. Tabulka, na kterou budete chtít svůj obrázek leptat, musí být čistá a zbavená mastnoty a prachu. Obrázek, který chceme mít vyleptaný, si nejprve ze samolepky vystřihneme. Místa, která na skle zakryjeme, budou čirá. Plocha, na kterou leptací pastu naneseme, bude následně matná. Vzhledově leptané sklo evokuje nádech ledové zimní kresby. Pasta musí být nanesena na místa, která si přejete mít vyleptaná. Pokud by se pasta dostala i na jiné místo, ihned ji omyjte. Doba leptání je 5 - 10 minut. Po uplynutí této doby setřete gumovou stěrkou nebo mokrou houbičkou opatrně leptací pastu a šablonu odlepte. Následně obrázek umyjte ještě pod vodou. Po uschnutí se dekorace na zeď objeví v plné kráse.   

Adventní dekorace na zeď

Nejobvyklejší adventní dekorací jsou adventní věnce. Ty můžete umístit nejen na dveře vašeho domova, ale třeba i na zeď. Věnec všeobecně může být i hezkou celoroční výzdobou bytu. Moderní typy věnců jsou z proutí a ladí do moderních interiérů. Kulatý proutěný korpus si můžete zakoupit a zbytek již dotvoříte sami, dle svého vkusu a fantazie. Zde vám předkládáme několik tipů:

Drobné dekorace na proutěný korpus připevníme lepící aranžérskou pistolí. Tyto dekorace si můžeme zakoupit v obchodě, ať už jde o různé hvězdy, stromečky, vločky. Ty si samozřejmě můžete i sami vyrobit, například vystříhat je z různobarevných papírů. Pokud se rozhodnete pro přírodní vzhled svého věnce, pak velmi pěkně vypadá skořice, usušená kolečka z citronu nebo pomeranče, ořechy, sušené květy, jehličnatá větvička.

Tento typ věnce s ozdobou můžeme dobře využít i kdykoliv jindy během roku. Pro jarní dekorování se hodí mladé větvičky pučících stromů, květy, motiv slunce. Letní věnec může nést ozdoby typu: klasy obilí, slunečnice a podobně. Podzimní věnec může být ozdoben sezónními plody, barevnými listy, květy, motivem papírového draka.   

Další adventní dekorace na zeď si můžete zkusit sami ušít. Vaši zeď rozzáří Santovy ponožky v barvách červené, stříbrné a zelené. Ušít vašim dětem můžete i adventní kalendář s kapsičkami.

Designově zajímavý a netypický adventní kalendář se může stát originálním doplňkem zdí vašeho předvánočního domova. Adventní kalendář se zároveň může stát tím pravým dárkem pro vaše dítě k Mikuláši. Každé dítě rádo objevuje ukrytá překvapení a krátí si tak čekání na Štědrý den. Když mu je navíc sami přichystáte, může si být jisté, že má adventní kalendář, jako žádné jiné. Adventní kalendář může být například ve tvaru domku, stromečku, sněhuláka. Připevněte nebo našijte zavírací kapsičky. Každou kapsičku označte odpovídajícím číslem dne, na který spadá jeho otevření.

Dalšími látkovými nebo plstěnými dekoracemi na zeď, které oživí předvánoční domácí atmosféru, mohou být různé postavičky andělů, zvonků, hvězd, betlémské hvězdy. Velmi hezky zavěšené na zdi mohou vypadat i vyrobené girlandy. Na mašličku v rozestupech umístíme vyrobené hvězdy, sobíky, srdce, jaký motiv jen chceme. 

I zeď může být uměleckým dílem, když jejímu vyzdobení věnujete trochu času. Na kreativní stěně by také neměly chybět kreativní hodiny, různé typy polic. Váš interiér můžete i nezvykle vymalovat dle fantazie. V některých typech moderních interiérů vypadají zajímavě namalované dekory pruhů, geometrických vzorů. Nebojte se inspirovat se u známých, ale i mladých bytových designerů a vytvořit si svůj vlastní styl.      

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu