Bydlení podle Feng Shui - jak na to?

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat svůj dům či byt? Pak vám může pomoci učení Feng Shui, které dokáže uspořádat prostředí kolem nás tak, aby v něm bylo příjemně. Zaobírá se energiemi, které kolují mezi předměty, lidmi, rostlinami a živočichy. Budete-li následovat principy Feng Shui, sladíte všechny energetické toky tak, aby se vám ty škodlivé vyhnuly.

Feng Shui má za cíl vytvořit domov s ohledem na vědomé i nevědomé potřeby všech, kteří v něm bydlí. Toto učení tak pomáhá správně kombinovat barvy, tvary a materiály, aby výsledkem bylo zázemí plné harmonie a pohodové atmosféry. Základem je, aby mohla nerušeně plynout primární energie nazývaná čchi. Ta je v rámci Feng Shui chápána jako pomyslný hnací motor všech procesů a skutků. Jestliže dojde k tomu, že jsou této energii postaveny do cesty nějaké překážky, projeví se to negativním způsobem. Třeba tak, že vám doma není dobře, aniž by takový stav měl jakkoliv vysvětlitelnou příčinu. Feng Shui se odvíjí od polarity jin a jang, čínské astrologie a 5 elementů – dřeva, ohně, země, kovu a vody.

Feng Shui jako řešení či prevence problémů

Odborníci, kteří se Feng Shui dlouhodobě věnují a studují jeho principy, přikládají Feng Shui velký význam. Považují ho za lék i prevenci mnoha obtíží, s nimiž se při bydlení můžete potýkat. Ať už se jedná o nespavost, nebo třeba neopodstatněnou přetrvávající vyčerpanost, následováním zásad Feng Shui bydlení je možné místnosti zharmonizovat, abyste se v nich cítili co nejlépe. Málokdo si to uvědomuje, ale všude kolem nás je spousta na první pohled bezvýznamných faktorů, co ovlivňují lidské životy. Za všechny stačí jmenovat nevhodně zvolenou barvu v ložnici nebo třeba špatně rozmístěný nábytek. Následující doporučení pro jednotlivé místnosti vám ukážou, jak bydlet podle Feng Shui, tedy bydlet v souladu s energiemi kolem vás.

 • Kuchyně podle Feng Shui

Kuchyně je v učení Feng Shui privilegovanou místností a často je spojována se zdravím a blahobytem. Je to z toho důvodu, že v ní dominují dva nejdůležitější živly, a to oheň a voda. Hlavním požadavkem dle Feng Shui je, aby v ní byl vždycky pořádek a čistota, čímž se zpřístupní všem pozitivním energiím. Mimořádný význam má umístění a tvar kuchyně. Neměla by být u vstupních dveří, ideálně ve středu stavby. Vchod by neměl být umístěn naproti vchodu do ložnice. Feng Shui doporučuje, aby kuchyně měla dvoje dveře. Za optimální je považován čtvercový nebo mnohoúhelníkový tvar, naopak neměl by být půlkruhovitý či do písmene „L“. Jestliže se jedná o vícepatrový dům, Feng Shui předpokládá, že by se tato místnost měla nacházet v přízemí.

O atmosféře v kuchyni rozhoduje i rozmístění nábytku a spotřebičů, v neposlední řadě i barvy. Jak? Hlavní zásadou vztahující se k nábytku je, aby kolem stolu vznikl volný prostor. Ten, kdo u stolu zasedne, by neměl být zády ke dveřím, protože by se tak cítil velice nepříjemně. Co se týče samotných spotřebičů, pak dle Feng Shui je mnohem prospěšnější plynový sporák, na němž se vaří na „živém“ ohni. V nejbližším okolí sporáku nesmí být zóna určená k relaxaci, tedy jídelní kout nebo stůl. Aby se mezi sebou neovlivňovaly živly ohně a vody, měla by být mezi dřezem a sporákem dostatečná vzdálenost. Z barev jsou nevhodné chladné tóny - modrá, šedá nebo černá, zapomeňte však i na červenou nebo oranžovou, které působí dráždivě a zintenzivňují živel ohně, což není příliš žádoucí. Naproti tomu Feng Shui doporučuje bílou jako barvu čistoty, kterou lze kombinovat s teplými a pastelovými odstíny. V kuchyni mají své místo i vůně, proto by v ní měly být květiny a další živé rostliny, přímo na jídelní stůl se pak hodí mísa s ovocem.

 • Obývací pokoj podle Feng Shui

Místnost příležitostí, tak je nazýván obývací pokoj podle zásad Feng Shui bydlení. Budují se zde vztahy, setkávají se zde lidé, komunikuje se, zkrátka žije. I proto přikládá Feng Shui právě tomuto pokoji velký význam. Každý, kdo do něj zavítá, by se v něm měl cítit pohodlně a uvolněně. Jak toho podle Feng Shui dosáhnout? Místnost by měla být pravidelného tvaru, není-li, dají se nedostatky vyrovnat správným rozmístěním zrcadel a dostatečně velkým počtem zdrojů světla. Orientován by měl být obývací pokoj na jihozápad, jihovýchod nebo západ, nevhodná je pak orientace na sever.

Velký význam mají v obývacím pokoji barvy. Ty by měly být voleny s ohledem na to, jakou náladu chcete v místnosti navodit, zda uklidňující nebo příjemně podněcující. Doporučována je žlutá a zemíté tóny jako hnědá, béžová a písková, mimo to se Feng Shui přiklání i k oranžové, meruňkové nebo broskvové. Naopak byste se měli vyvarovat modré, zelené nebo červené.

Sedací nábytek je třeba umístit tak, aby se na něm nesedělo zády ke dveřím, obdobně jako bylo již zmíněno u kuchyně. Principy Feng Shui bydlení se dále zabývají i tím, že jednotlivé kusy tohoto nábytku by měly být rozloženy po pokoji tak, aby utvářely osmiúhelník nebo kruh. Velmi typické umístění sedačky před televizor, kde všichni sedí v jedné řadě, je dle Feng Shui zcela nevhodné. Dále je třeba, aby konferenční stůl byl stabilní, pevný a čistý, nejlépe s vázou a živými květinami v ní. Pokud je to možné, zapomeňte na ostré hrany a také nic neukládejte do středu místnosti, kde se nachází zóna štěstí, co potřebuje volný prostor na proudění energií. Feng Shui se zaměřuje i na základní prvky pokoje, například podlahu, která je doporučována z přírodních materiálů. Neméně důležité jsou i doplňky, velmi příjemně působí obrazy s nerušivými výjevy a motivy.

 • Ložnice podle Feng Shui

V ložnici se děje pro lidské tělo to nejdůležitější – odpočívá se, relaxuje a spí. Nejdůležitějším prvkem v ní je postel. Ta nesmí stát naproti dveřím a přístup k ní musí být zcela volný a bez překážek. Za čelem by se měla nacházet stěna, nežádoucí je dle Feng Shui umístění postele, kdy její delší část bude přímo u zdi. Vedle postele by měly být noční stolky, ne však přímo u ní, ale s mírným odstupem. V ložnici by mělo být vybavení ze dřeva, které je symbolem vitality a síly.

Jedním z hlavních faktorů příjemné ložnice jsou také barvy. Feng Shui je chápe jako jeden z pilířů spokojeného bydlení, nejinak je tomu i tady. Doporučovány jsou přírodní odstíny, z nichž k nejoblíbenějším patří hnědá, zemitá, béžová, matná modrá, šedá a další vesměs neutrální barvy. Barvy, ať už na stěnách nebo doplňcích a jednotlivých předmětech, nesmí poutat pozornost, proto jsou zcela nevhodné syté tóny, konkrétně červená a oranžová, které jsou příliš aktivizujícími elementy.

I když v jiných prostorách je umístění rostlin přímo žádáno, v ložnici je tomu přesně naopak. Zeleň bere energii, která je zde potřebná k harmonizování prostředí. Dále by v ložnici nemělo být zrcadlo, trámy a nejsou vhodné šiké stropy. Nad postelí by také nemělo nic viset.

 • Koupelna podle Feng Shui

Máte-li tu možnost, ovlivnit přímo budování koupelny, zajistěte, aby do ní dopadalo množství přirozeného světla. Měla by také být prostorná bez nepořádku a velkého množství předmětů, které by tak bránily proudění primární energie.

Koupelna by neměla stát v blízkosti vchodových dveří, optimálně by měla být v severní straně domu, kde je dle Feng Shui výrazný proud energie vody. Dále se neoplatí mít koupelnu blízko kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje. Ptáte-li se, jak je to s toaletou, zda může být součástí koupelny, pak podle Feng Shui to rozhodně není vhodné. Nedá-li se však jinak, je třeba jednotlivé zóny od sebe oddělit, alespoň přepažením. Do koupelny by také neměly vést dveře přímo z ložnice, z níž by tak zbytečně unikaly energie podporující relaxaci a spánek.

Nejlepší barvy do koupelny dle Feng Shui jsou takové, které ve vás budou vyvolávat pocit čistoty a nebudou rušit pocit intimity a soukromí. Jedná se především o matné světlé barvy, odstíny zelené a modré a samozřejmě bílou. Nesmí být příliš křiklavé a syté, nevhodná je zejména červená, růžová a různé hodně tmavé odstíny.

Co se týče umístění vany či sprchového koutu, nejpříhodnější je nějaký kout, částečně skrytý. Pro lepší pocit je však důležité, aby se odtud dalo dohlédnout na dveře vedoucí do koupelny. Je také vhodné pamatovat na zástěny a závěsy, jimiž lze udržet tolik potřebné soukromí. Na závěr ke koupelně ještě jedno doporučení dle Feng Shuineskladujte v koupelně zbytečnosti. Nejen, že je to nepraktické, ale z hlediska Feng Shui naprosto nevyhovující, protože by tak docházelo k nabourávání toku pozitivních energií.

 • Dětský pokoj podle Feng Shui

Při zařizování obydlí dle Feng Shui principů byste neměli opomíjet ani dětský pokoj, prostor, který je velice důležitý pro vývoj dítěte. V rámci domu je nejvhodnější poloha dětského pokoje na východní nebo jihovýchodní straně. Pozor si dejte na severovýchod, který podněcuje rivalitu mezi sourozenci.

O tom, jaké barvy v dětském pokoji užijete, by měla rozhodovat povaha dítěte. Je-li hyperaktivní, pak volte takové, co ho dokážou uklidnit, jedná se především o světle modrou, krémovou a světle zelenou. Poslední zmiňována dává velmi důležitý pocit jistoty a bezpečí. Pokud je však vaše ratolest naopak pasivnější, povzbuďte ho a zaktivizujte tím, že mu pokojíček vyvedete v sytých odstínech například žluté, zelené nebo červené. Vždy však samozřejmě s mírou, aby výsledek nebyl svou pestrobarevností spíše na škodu než k užitku. Překombinování tlumí fantazii, kterou je třeba zvláště u dítěte rozvíjet.

Samotné vybavení volte z přírodních materiálů, základem je dřevo. Všechny nátěry musí být absolutně zdravotně nezávadné. Nejsložitější je podle Feng Shui celkové uspořádání prostoru, protože je třeba najít místo celkem pro 3 zóny: akční, klidovou a neutrální. Akční (dominující jang) slouží k zábavě, hrám a jiným aktivitám, v klidové zóně (dominující jin) přichází na řadu odpočinek a spánek. Všechny jmenované zóny by od sebe měly být odděleny, například jinou barvou stěn, kobercem nebo nábytkem. Do akční zóny patří kvalitní osvětlení, v klidové pak nesmí být umístěny dynamické předměty a prvky, především elektronika. Čelo postele musí mít za sebou zeď a mělo by být naproti dveřím. Zcela nevhodné jsou podle Feng Shui patrové postele. V neutrální zóně by se měly odehrávat činnosti vztahující se ke vzdělávání a studiu. Hlavní je zde proto kvalitní a stabilní pracovní stůl, přičemž dítě by mělo mít dobrý výhled na celou místnost a za zády zeď, aby se cítilo jistě.

Se starovýchodním učením Feng Shui dosáhnete v prostoru dokonalé harmonie, která se promítne do celé kvality bydlení. Jestliže tedy hledáte inspiraci, jak postupovat při zařizování nebo přestavbě domu či bytu, je právě oblíbené Feng Shui vhodným tipem.

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu