Aku nářadí oceníte při běžných opravách i větších rekonstrukcích

V každé domácnosti čas od času nastane situace, kdy je potřeba něco opravit. Pokud nepatříte k těm, kteří vše raději nechají na odbornících, pak byste doma měli mít odpovídající nástroje a nářadí. Aktuálně se k domácímu využití stále více doporučují varianty na baterie, které jsou často mnohem lehčí a při práci s nimi nepřekážejí žádné kabely. Pojďme se proto nyní podívat, jaké aku nařádí by vám doma nemělo chybět a podle čeho jednotlivé druhy vybírat.

O kvalitě a funkčnosti aku nářadí rozhoduje množství parametrů. Od technických dat až po vyloženě praktické vlastnosti, jako je například váha nebo ergonomie zpracování. Obecně i v tomto oboru platí, že je dobré si připlatit. Někdy je rozdíl mezi nejlevnějšími druhy a jen o několik stokorun dražšími modely tak propastný, že v konečném důsledku bude levnější nářadí nákladnější, protože ho bude potřeba po krátké době opravovat, či dokonce vyměnit za jiné.

U aku nářadí je nejdůležitější baterie

Zcela zásadní součástí aku nářadí je samozřejmě baterie. Ta ovlivňuje celkový komfort užívání daného kousku. Má-li nevelkou kapacitu (měřená v Ah), rychleji se vybije, takže taková je zcela nevhodná pro déletrvající činnosti. U větší kapacity je zas nutné počítat s tím, že případné nabíjení bude trvat i několik hodin. Dá se samozřejmě pořídit i náhradní, abyste nebyli ve svých plánech omezeni v případě, že se ta původní vybije. Některé firmy nabízí i možnost repasování baterie, což znamená, že v ní vymění články, ale obal zůstane zachován.

Na trhu je k dostání nářadí s baterií různého napětí. Čím vyšší hodnota je, tím vyšším výkonem konkrétní nářadí disponuje. Pro běžné domácí využití si lidé pořizují nástroje s baterií o napětí okolo 3 až 10 V, profesionální typy pak mají hodnoty několikanásobně větší.

Baterie se nabízí trojího typu: NiCd, NiMH a Li-ion. Zpravidla velmi vysokým výkonem disponují NiCd akumulátory, které lze podrobit velkému počtu nabíjecích cyklů. NiMH a Li-ion (nejmodernější) mají však mnohem nižší hmotnost.

 • Aku šroubovák

S aku šroubovákem zvládnete jednodušší i složitější práce, kterými zvelebujete svůj domov. Doporučuje se k řadě opravných i montážních činností. Obecně je možné setkat se na trhu se dvěma typy aku šroubováku. Základní umí povolovat a utahovat, v rozšířené variantě dokáže i vrtat. I když si nepředstavujte, že aku šroubovák udělá práci jako klasická výkonná příklepová vrtačka. Hodí se spíše na vrtání do měkkých materiálů (dřevo, sádrokarton, plasty apod). Je ale nutné zmínit, že některé aku šroubováky mají i klasický příklep, a tak si v určitém rozsahu poradí i s cihlou či panelem.

Jak vybrat aku šroubovák?

Správně byste měli výběr odvíjet od toho, k čemu všemu budete aku šroubovák využívat. Pokud víte, že vám občasně pomůže se sestavením nového kusu nábytku, nemá smysl investovat do typů s funkcí vrtání a příklepu. Jak už bylo psáno výše, vždy pozornost směřujte především k baterii. Pro běžné využití se doporučuje napětí minimálně 9,6 V, dostačujícím průměrem je 12 až 14 V. Dále sledujte celkovou hmotnost, materiál, počet rychlostních stupňů i možnost nastavení krouticího momentu (tedy možnost nastavit, kdy se šroubování samo zastaví, aby nebyl strhnut závit).

Aku šroubovák s nízkým napětím akumulátoru (do 5 V) pořídíte od 300 Kč.

 • Aku vrtačka

Aku vrtačka je mnohými považována za rozšíření možností běžného aku šroubováku, prakticky se jejich využití často překrývá, protože stejně jako některé šroubováky umí i vrtat, tak i vrtačka zvládne utahování a povolování matic a šroubů.

Jak vybrat aku vrtačku?

Opět je nutné promyslet, při jaké příležitosti a jak často budete aku vrtačku používat. Budete-li potřebovat vrtat do zděných materiálů, například z cihel či panelu, zapomeňte na základní méně výkonné typy, u těch se zpravidla nedá očekávat ani bezproblémové vrtání do tvrdšího dřeva. Volte raději větší výkon a také vybavení v podobě příklepu. Konkrétní hodnoty výkonu je třeba vybírat především podle rozměrů otvorů, co budete chtít vrtačkou vytvářet. Kvalitní aku vrtačka by tak měla mít možnost nastavit stupeň vrtání a taktéž již popisovaný krouticí moment. Velice praktické jsou také nadstandardní prvky vybavení, například zabudované světlo, které zvyšuje komfort při práci. U aku vrtačky je také zásadní její váha. Pokud budete vrtat několik dlouhých desítek minut, pocítíte v ruce každý gram. S tímto souvisí i doporučení, aby rukojeť byla pogumovaná a vrtačka neměla šanci vyklouznout.

Aku vrtačka začíná s cenou na cca 700 Kč.

 • Aku tmelící pistole

Tmelící pistole usnadní spárování, nanášení tmelu a těsnění nebo třeba lepení. Typicky tak nachází využití například při obkládání koupelny nebo dílčím zateplování. Vyvinutým tlakem se stará o vytlačování dané hmoty, a tak není potřeba vyvíjet žádnou sílu při nanášení materiálu.

Jak vybrat aku tmelící pistoli?

U tmelící pistole si mimo typu baterie všímejte také tlaku, který je schopen přístroj vyvinout (výtlačná síla). Důležitý je i otvor, jímž následně materiál prochází. K dostání jsou tmelící pistole s plastovým nebo kovovým tělem. Důležité je, aby šla regulovat rychlost, s jakou bude pistole hmotu dávkovat. Moderní typy pistolí také disponují systémem automatického snižování tlaku, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání materiálem. Chcete-li snížit riziko, že by se pistole poničila, pokud by došlo k ucpání trysky, vybírejte mezi modely s automatickým bezpečnostním vypnutím.

Aku tmelící pistole  stojí od 600 Kč výše.

 • Aku úhlová bruska 

Brusek existuje několik druhů, mezi ty nejvyhledávanější se řadí právě úhlová. Tu je možné v dnešní době pořídit i v aku podobě, čímž odpadá nutnost starat se o to, aby byl v dosahu přívod elektrické energie. Aku úhlová bruska slouží k dělení a řezání materiálů (i kovových trubek apod), aniž by došlo k  deformování jejich tvaru řezem. Mimo to samozřejmě umí brousit. K velkým výhodám úhlové brusky patří zejména snadná ovladatelnost.

Jak vybrat aku úhlovou brusku?

Základem jakékoliv brusky je brusný kotouč. Vzhledem k tomu, že aku úhlová bruska dokáže mimo broušení i řezat, měla by být vybavena odpovídajícími odolnými kotouči. Obecně je nutné, aby šel kotouč lehce měnit a práci brusky hlídala bezpečnostní pojistka. Držadlo s rukojetí musí být vyrobeno z pevného materiálu, který poskytne pohodlí při práci, ale také bezpečnost. Velice důležitý je i průměr řezného a brusného kotouče, který se přímo podílí na rychlosti a přesnosti práce. U některých brusek je možné korigovat rychlost otáček, což se hodí především těm, kteří ji budou užívat na několik rozdílných činností, co vyžadují rozdílný přístup.

Levná aku úhlová bruska stojí okolo 2000 Kč.

 • Aku řetězová pila

Řetězovou pilu využijí všichni, kteří si sami zpracovávají dřevo na vytápění nebo se starají o prořezávání stromů v zahradě. Akumulátorové varianty jsou vhodné spíše pro drobnější a méně náročné řezání. Statný strom s nimi určitě nepokácíte. Oproti klasickým variantám bývá aku řetězová pila mnohem lehčí, což je také jedna z velkých výhod. Navíc se na rozdíl od benzinových pil jedná o ekologičtější způsob. Obdobně jako u jiného aku nářadí je třeba sledovat především výkon plynoucí z kvality a druhu baterie.

Jak vybrat aku řetězovou pilu?

V nabídce trhu jsou pro domácí užití určeny především pily s napětím baterie okolo 20 V. Takové zcela postačují běžným nárokům, jaké byly uvedeny výše. I když o podávaném výkonu rozhoduje právě baterie, sledujte také celkové zpracování a ergonomii. Držadlo musí být snadno uchopitelné a nesmí vyklouzávat. Důležitým parametrem u aku pily je určitě délka lišty a také typ dělení řetězu. Delší lišta znamená více možností v otázce řezání (větší průměr řezů). Menší délka lišty naopak zajistí snadnější a rychlejší ovládání pily.

Levná aku řetězová pila stojí okolo 2000 Kč.

 • Aku nůžky na plech

Pokud často potřebujete řezat nebo stříhat plechy z rozličných materiálů, pak se vám vyplatí pořídit aku nůžky na plech. Dle konkrétního druhu umožňují přímé, křivkové nebo oblé stříhání, a to při zachování maximální bezpečnosti práce. Pro jejich správný výběr je, tak jako u jiného aku nářadí, důležité především to, jakým způsobem a jak často je budete využívat.

Jak vybrat aku nůžky na plech?

Při nákupu si všímejte maximální síly pro střih do jednotlivých druhů materiálu – hliníku či oceli. Rychlost stříhání udává parametr počet zdvihů za minutu. O účinnosti a výkonu pak rozhoduje samozřejmě baterie jako taková. Aku nůžky na plech jsou určeny spíše pro tenčí profily, i tak je ale důležitá kvalita ostří. Některé typy mají schopnost samoostření, které tak prodlužuje životnost celého nářadí. Stejně jako u jiného aku nářadí, i u nůžek je důležité celkové zpracování – zejména tedy ergonomie rukojeti.

Aku nůžky na plech stojí od 2000 Kč výše.

Za největší přednost aku nářadí je považována neomezená mobilita. Při práci také nepřekážejí žádné kabely a není nutné jako u klasických elektronických typů nástrojů řešit, zda přívodní kabel dosáhne k zásuvce, nebo nikoliv. Při výběru se vždy orientujte podle podávaného výkonu, co přímo souvisí s napětím bateriem a nezapomeňte sledovat i praktické parametry, jako je váha aku nářadí nebo ergonomie konstrukce.

 

Dům

Palivové dřevo musí bý...

Palivové dřevo je žádanou komoditou. Jeho výhřevnost se snižuje s vlhkostí, p......

Domácí větrná elektrár...

Větrnou energii využívá člověk již po mnoho staletí. Česká republika však nep......

 • Klepadlo dodá dveřím půvab a šar...
 • Trápí vás hlodavci? Vyžeňte je z...
 • Infrasauna finskou saunu nenahra...
 • Archiv této sekce >

  Byt

  Robotické vysavače usn...

  Díky moderním technologiím už se nemusíte přemlouvat k úklidu domácnosti. Pra......

  Jakou barvou vymalovat...

  Již staří Egypťané na sobě pozorovali změny nálad, když byli ve společnosti u......

 • LED žárovky – investice přinášej...
 • Růžové kombinace jsou nejvhodněj...
 • Infrapanely ohřívají okolní před...
 • Archiv této sekce >

  Finance a náklady

  Poplatek za odvoz komu...

  Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obc......

  Americká hypotéka je v...

  Hypoteční úvěry jsou obecně půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti, ......

 • Darovací smlouva na nemovitost j...
 • Daň z nemovitosti si určují obce...
 • Hypotéka pomůže splnit si sen, a...
 • Archiv této sekce >

  Stavba a rekonstrukce

  Podlahové topení - úsp...

  Mezi výhody podlahového topení patří jednoznačně úspora za vytápění bytu či d......

  Životnost povrchu prod...

  Nejen podlahy lze ošetřit speciální barvou určenou pro betonové povrchy. Nátě......

 • Lehké střešní krytiny jsou vhodn...
 • Plná pálená cihla je tradičním a...
 • K vyrovnání podlahy poslouží sam...
 • Archiv této sekce >

  Zahrada

  Podzimní zátiší oživí ...

  Na českých zahradách a zákoncích se začínají rozmáhat okrasné dýně. Tyto plod......

  Pro zpevnění plochy na...

  Pokud potřebujete zpevnit plochu, abyste po ní mohli jezdit autem, ale stále ......

 • Lávové kameny na gril aneb grilo...
 • Houby lze pěstovat i doma
 • Pro lenošení na zahradě poslouží...
 • Archiv této sekce >

  Chaty a chalupy

  Domácí udírna se hodí ...

  Pokud patříte mezi milovníky uzeného masa či jiných uzených pokrmů, nemusíte ......

  Kachlová kamna dodají ...

  Pravá kachlová kamna jsou nejen příjemným zdrojem tepla, ale zároveň i okrasn......

 • Kanadský šindel se hodí i na stř...
 • Mobilní domy – chaty na podvozku...
 • Sruby a roubenky – stavby s příj...
 • Archiv této sekce >
  Menu